Od czego chroni ubezpieczenie turystyczne?

2016-01-14 11:36:27

Wyjazdy w celach turystycznych lub wypoczynkowych wiążą się nie tylko z przyjemnością, ale niosą ze sobą także ryzyko wielu zagrożeń i niespodziewanych wydarzeń. Niektóre nieprzyjemne wypadki można ograniczyć, zabezpieczając się odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym. Od czego powinna chronić polisa turystyczna?

Według badań aż 53% Polaków wypoczywało w 2014 roku poza miejscem zamieszkania. W roku 2015 wakacyjny wypoczynek planowało z kolei 58%. Polacy najchętniej wypoczywali w kraju – taki urlop satysfakcjonuje 46% badanych, natomiast za granicą wypoczywało tylko 18% naszych rodaków.

Warto być mądrym przed szkodą

Wyjazd w celach wypoczynkowych najczęściej wiąże się z planowaniem i przygotowaniem. Oczywiście wybieramy miejsce, ekwipunek, sprzęt i mnóstwo innych niezbędnych nam rzeczy. Niestety rzadko w takich przygotowaniach myślimy o nieprzyjemnych niespodziankach, jakie mogą nas spotkać na urlopie. Aby zabezpieczyć się od przykrych wydarzeń, takich jak złamana ręka czy skradziony bagaż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Sprawdź też: Egzotyczne wakacje bez chorób tropikalnych: poradnik turysty

Najczęściej spotykane koszty, na jakie naraża się nieubezpieczony turysta, wiążą się z leczeniem w zagranicznych palcówkach medycznych, z transportem medycznym do kraju, z naprawą uszkodzonego sprzętu itp.

Pakiety ubezpieczeniowe

Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne zróżnicowane pod względem zakresu ochrony, jak i przedmiotu ubezpieczenia czy wysokości składki. Polisy turystyczne najczęściej są powiązane w pakiety, które składają się z następujących ubezpieczeń:

  • NNW -następstwa nieszczęśliwych wypadków, zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • KLZ - koszty leczenia za granicą, gwarantuje pokrycie kosztów pomocy medycznej, wizyty u lekarza, leków i środków opatrunkowych;
  • assistance - gwarantujący pomoc poszkodowanemu i jego bliskim;
  • koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej;
  • OC - odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy ktoś jest poszkodowany z naszej winy;
  • ubezpieczenia sprzętu, bagażu itp.;
  • koszty rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu.

Sprawdź też: Karta EKUZ lepsza niż ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd zorganizowany i na własną rękę

Wybór ubezpieczenia turystycznego powinien być uzależniony od charakteru wyjazdu i kraju, do którego się wybieramy. W przypadku, gdy wyjeżdżamy na zorganizowany przez biuro podróży zagraniczny wypoczynek, obowiązek w zakresie zawarcia umowy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia spoczywa na organizatorze wyjazdu. Organizując samodzielny wyjazd, ubezpieczenie turystyczne musimy wybrać i wykupić we własnym zakresie. Trochę bardziej musimy się przyłożyć do wyboru polisy turystycznej w sytuacji, gdy planujemy aktywny wypoczynek, ponieważ standardowe pakiety nie obejmują zdarzeń, które są wynikiem uprawiania sportów ekstremalnych. 

Marzena Kazbieruk