Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym - oblicz, ile zaoszczędzisz

2015-06-26 15:30:48

Różnica pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym dotyczy przede wszystkim kwestii podatkowych, głównie struktury przychodów i kosztów. Sprawdźmy, jak wyglądać będzie tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym i obliczmy, ile dzięki niej zaoszczędzimy.

W przypadku leasingu operacyjnego nie można amortyzować środka trwałego, na który została zawarta umowa leasingowa, jak to jest w przypadku leasingu finansowego (sprawdź TUTAJ, czym jeszcze różni się leasing operacyjny od finansowego). Ten przywilej ma leasingodawca. Leasingobiorca do własnych kosztów może jednak zaliczyć zarówno opłatę wstępną, jak i całą ratę miesięczną. Przeanalizujmy, jaką oszczędność można w ten sposób uzyskać.   

Poniżej znaleźć mnożna przykład obliczania kosztów podatkowych w przypadku leasingu operacyjnego. Dzięki temu będzie można łatwo sprawdzić korzyści płynące z leasingu w porównaniu do np. kredytu lub zakupu danego przedmiotu za gotówkę.

Pełne odliczenie VAT

Dla potrzeb naszego przykładu przyjmijmy, że przedmiotem leasingu jest dowolna maszyna lub pojazd, od którego wolno nam odliczyć pełny VAT. Cena przedmiotu leasingu wynosi 100 tys. zł netto, a czynsz inicjalny to 20%, natomiast podatek dochodowy płacimy według stawki 19%. Do tego posiadamy umowę na 60 rat leasingowych.

Sprawdź też: Rodzaje opłat w leasingu

Takie założenia oznaczają, że koszt uzyskania przychodu osiągnie poziom 112 728,20 zł, ponieważ liczony jest, jako suma wszystkich rat i czynsz inicjalny. Jeśli pomnożymy ten koszt uzyskania przychodu przez stawkę podatku dochodowego, wyjdzie nam kwota, jaką zaoszczędzimy na podatku dochodowym. W naszym przykładzie będzie to 21 418,20 zł.

Teraz musimy jeszcze obliczyć 23% VAT, jaki odliczymy:

(czynsz inicjalny + suma rat) * 23%

Taka operacja da nam kwotę 25 927,49 zł.

Teraz można określić wysokość naszej oszczędności podatkowej. W tym celu sumujemy powyższy VAT do odliczenia z oszczędnościami, jakie uzyskaliśmy na podatku dochodowym. W rezultacie nasza tarcza podatkowa to 47 345,84 zł.

Częściowe odliczenie VAT

Bardziej zawiłe jest obliczanie kosztów podatkowych, gdy przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, gdzie są pewne ograniczenia w odliczaniu stawki VAT. Dodatkowo w tym przypadku nieodliczona część staje się kosztem uzyskania przychodu.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

Tym razem dla przykładu przyjmujemy cenę netto 100 tys. zł dla samochodu osobowego, gdzie mamy odliczenie VAT-u tylko 50%. Pozostałe dane pozostają bez zmian, czyli czynsz inicjalny w wysokości 20%, ilość rat to 60, a stawka podatku dochodowego – 19%. W tym przypadku na koszt uzyskania przychodu złożą się: czynsz inicjalny, suma wszystkich rat oraz ta część VAT-u, której nie można odliczyć. W ten sposób otrzymamy kwotę 23 881,47 zł.

Teraz musimy zająć się określeniem podatku VAT do odliczenia według wzoru:

(czynsz inicjalny + raty) * 23% * 50%

Taka operacja da nam kwotę 12 963,74 zł. Oznacza to, że tym razem nasza oszczędność podatkowa wyniesie 36 845,21 zł.

Tomasz Słupczyński