Bankomaty wypłacające w niskich nominałach

2015-06-25 12:35:48

Standardem jest już właściwie, że bankomaty wypłacają co najmniej 50 zł i wielokrotność tego banknotu. Okazuje się jednak, że niekiedy istnieje możliwość wypłacenia 20 zł, a nawet 10 zł. Sprawdźmy, które bankomaty wypłacają w niskich nominałach.

Przyczyn, dla których właściciele bankomatów unikają udostępniania najniższych nominałów, jest kilka.

By bank zaoszczędził

Przede wszystkim chodzi o oszczędność - niższe nominały to z reguły konieczność częstszego uzupełniania bankomatów, a to przecież kosztuje. Niższe nominały to również niższa prowizja przy wypłacie dla właściciela bankomatu, a więc strata dla banku.

Wypłata banknotów o nominałach 50 zł sprawia, że operacja jest mniej skomplikowana. Zwykle wielokrotność takiej właśnie kwoty można wypłacić w bankomatach należących do banków, które w ten sposób zachęcają klientów, żeby wypłacali gotówkę rzadziej, ale większe sumy. Banki ponadto wolą przecież, gdy płacimy bezgotówkowo kartą (zarabiają na prowizjach od sprzedawców), niż wydajemy gotówkę.

Cash back alternatywą dla bankomatu

Czasami jedynym rozwiązaniem dla klientów, którym zależy na niskich nominałach, jest skorzystanie z usługi cash back, czyli wypłaty pieniędzy w oznaczonych punktach handlowych. Z drugiej strony sklepy również niechętnie pozbywają się drobnych.

Wypłata banknotów 20-złotowych

Oczywiście są na polskich ulicach bankomaty, dzięki którym bez problemu wypłacimy 20 zł, a nawet 10 zł. w 20-złotówkach bez problemu wypłacimy w bankomatach (choć nie wszystkich) sieci:

  • Euronet,
  • Planet Cash for You,
  • PKO BP,
  • Banku Pekao,
  • Banku Zachodniego WBK,
  • Eurobanku,
  • BOŚ Banku.

Dodajmy, że niektórzy prywatni właściciele bankomatów zarabiają nie od kwoty, ale od liczby transakcji, co oznacza, że wraz ze wzrostem ich liczby, rośnie zysk operatora bankomatów. W tej sytuacji niższe nominały nie ograniczają zarobku, a skutecznie przyciągają klientów.

Wypłata banknotów 10-złotowych

Niektóre banki idą jeszcze dalej i pozwalają wypłacić klientom nawet 10 zł. Warto jednak zauważyć, że takie nominały bardzo często i szybko się kończą, więc czasami możliwość ich wypłacenia jest tylko teoretyczna. 10 zł bez problemu wypłacimy w bankomatach:

  • Banku Zachodniego WBK,
  • w niektórych, ale nie we wszystkich, bankomatach BOŚ Banku,
  • w wybranych bankomatach Eurobanku.

W przypadku urządzeń dwóch ostatnich banków wiele zależy od tego, gdzie zlokalizowany jest bankomat i jak często jest uzupełniany.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam