Ceny ubezpieczenia OC dla quada w 2015 roku

2015-06-17 19:05:15

Quady służą przede wszystkim do jazdy w trudnym terenie, jednak coraz częściej stają się po prostu modnym gadżetem. Popularność tych pojazdów sprawia, że można nawet już znaleźć specjalne polisy dostosowane właścicielom tych czterokołowców. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie quada?

Quad to pojazd mechaniczny, którym według nowych przepisów mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B. Rodzaj wymaganego prawa jazdy zależy od masy quada. Dodatkowo po zmianie przepisów dolna granica wieku osoby mogącej jeździć quadem przesunęła się z 13 do 14 roku życia.

Rodzaje quadów

Według prawa o ruchu drogowym występują dwa rodzaje quadów:

  • czterokołowiec – o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się takim quadem potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1.
  • czterokołowiec lekki – jego konstrukcja posiada ograniczoną prędkość do 45 km/h, a maksymalna masa wynosi 350 kg. Aby móc jeździć tym pojazdem, potrzebujemy prawo jazdy kategorii AM lub innej która uprawnia do kierowania motorowerem.

Obowiązek rejestracji

Zmiana przepisów dotyczących quadów zmusza wszystkich posiadaczy do ich rejestracji, niezależnie od tego, czy poruszamy się nimi po drogach publicznych, polnych czy po leśnych traktach. Quada rejestrujemy na takich samych zasadach, jak każdy samochód czy motocykl. Musi on posiadać tablice rejestracyjne, a także wykupioną polisę OC.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Cena ubezpieczenia OC dla quada zależy przede wszystkim od :

  • wieku i doświadczenia kierowcy,
  • czasu posiadania prawa jazdy,
  • historii ubezpieczeniowej, czyli posiadane zniżki lub zgłaszane szkody itp.,
  • danych dotyczących pojazdu – marki, roku produkcji, pojemności silnika i stanu technicznego quada.

Niestety, im większą pojemność silnika posiada quad, tym wyższa składka. Według ubezpieczyciela szybszy pojazd to większe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.

Samo OC tańsze

Samo ubezpieczenie OC quada jest oczywiście dużo tańsze niż polisa AC z kradzieżą. Decydując się tylko na OC, możemy liczyć na składkę wynoszącą od 60 zł do 200 zł na okres jednego roku. Autocasco to już koszt sięgający kilku lub kilkunastu procent wartości quada rocznie.

Przed wykupieniem ubezpieczenia quada warto zapoznać się z warunkami zawartymi w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Często, zwłaszcza przy polisie AC na quada, ubezpieczyciele stosują franszyzę integralną lub udział własny w szkodzie.

Marzena Kazbieruk