Jazda bez biletu - czy trafię na listę KRD?

2015-06-23 14:18:55

Aż 90% mieszkańców Polski deklaruje, że korzysta z komunikacji miejskiej, jednak co szósty z nich nie kupuje biletu. Długi gapowiczów odnotowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły już do 245 mln zł. Kiedy za jazdę bez biletu trafimy na listę KRD?

Mandat, a w zasadzie opłata dodatkowa, za korzystanie z komunikacji miejskiej bez ważnego biletu wynosi obecnie 266 złotych. W przypadku, gdy gapowicz go nie zapłaci w określonym terminie, Zarząd Transportu Miejskiego może skierować wniosek o wpisanie takiej osoby na listę dłużników KRD. Obecność w tym rejestrze może utrudnić gapowiczom wzięcie kredytu i pożyczki, wynajęcie lokalu czy zawarcie umowy abonamentowej.

Kiedy ZTM może wpisać gapowicza do KRD?

Na miesiąc przed wpisaniem do KRD osoba, która nie zapłaciła mandatu za jazdę bez ważnego biletu, otrzymuje listem poleconym wezwanie przedsądowe. Łączna wartość wierzytelności musi wynosić co najmniej 200 zł oraz być wymagalna co najmniej 60 dni. Ponieważ, tak jak już wspomnieliśmy, opłata za jazdę bez biletu wynosi obecnie 266 zł, do KRD można trafić już za jedną niezapłaconą karę.

W przypadku, gdy gapowicz jest zobowiązany do uregulowania długu na podstawie wyroku sądowego, ZTM może dokonać wpisu do rejestru KRD już po 14 dniach od wysłania wezwania do zapłaty. W takiej sytuacji, nie ma znaczenia wysokość zadłużenia.

Trzykrotne skorzystanie z komunikacji miejskiej bez ważnego biletu, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń, jest wykroczeniem. W takiej sytuacji ZTM kieruje zawiadomienie na policję o podjęcie czynności przewidzianych prawem.

Jak usunąć swoje nazwisko z czarnej listy?

Osoba wpisana za jakikolwiek dług do KRD może mieć problemy jako konsument lub przedsiębiorca, nawet przez 10 lat. Jesli już zostaniemy wpisani na liste dłużników, pozostaje spłącić dług wobec ZTM-u. Po uregulowaniu zaległego mandatu gapowicz będzie wykreślany z KRD w terminie do 14 dni.

Bez biletu częściej jeżdżą mężczyźni

Według badań przeprowadzonych przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów statystyczny gapowicz to mężczyzna w wieku 25-34 lat z dużego miasta. Ze statystyk wynika, że aż 69% dłużników ZTM trafiających do KRD to mężczyźni.

Najczęściej gapowicze nie traktują jazdy bez biletu jako zły uczynek, tłumacząc się brakiem w pobliżu przystanku punktu sprzedaży. Przeciętny gapowicz za swoje mandaty jest winien 972,18 zł.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam