Dlaczego jestem w KRD?

2015-06-25 09:31:41

Krajowy Rejestr Dłużników Biuro Informacji Gospodarczej SA to instytucja, której działanie opiera się na tworzeniu ogólnopolskiej bazy danych dłużników. Jak i za co można trafić do KRD?

Według statystyk rejestru od roku 2003 liczba dłużników wzrosła z 14 tys. do prawie 690 tysięcy. Podstawowym celem KRD jest pomaganie w ściągalności długów i zwiększanie bezpieczeństwa transakcji na rynku gospodarczym. Z bazy danych tego rejestru korzystają banki, operatorzy telefonów komórkowych, agencje nieruchomości itp. W przypadku negatywnego zaistnienia w KRD osoba taka może mieć problemy z uzyskaniem kredytu lub wzięciem telefonu na abonament.

Kto może trafić do KRD?

Z usług KRD mogą korzystać przedsiębiorcy, instytucje finansowe, a także osoby fizyczne, gminy oraz wtórni wierzyciele. Każdy wierzyciel może dopisać dłużnika, gdy ten zalega z zapłatą należności minimum 60 dni. Podstawą wpisania do rejestru jest posiadanie tzw. tytułu wykonawczego, np. polecenia zapłaty lub orzeczenia sądowego z klauzulą wykonalności. Dodatkowo wierzyciel 14 dni przed przekazaniem danych do KRD musi wysłać listem poleconym dłużnikowi informację z określonym terminem ostatecznej spłaty i ostrzeżeniem o umieszczeniu go w Krajowym Rejestrze Dłużników w przypadku nie wywiązania się z obowiązku.

Do rejestru można trafić za dług w wysokości od 200 zł brutto, jeśli jesteśmy osobą fizyczną. W przypadku podmiotów gospodarczych jest to suma od 500 zł brutto. Dodatkowo kwota ta może obejmować nie tylko sam dług, ale także koszty egzekucji komorniczej czy postępowania komorniczego.

Usunięcie wpisu

W przypadku, gdy trafiliśmy do KRD, po czym spłaciliśmy dług, powinniśmy przypilnować wierzyciela, który nasze dane tam umieścił, ponieważ to on ma obowiązek usunięcia wpisu.

Informacje nieusunięte przez wierzyciela są przechowywane w Krajowym Rejestrze Długu przez 10 lat. Wierzyciel po spłaceniu zaległości przez dłużnika ma 14 dni na poinformowanie o tym KRD, co skutkuje usunięciem wpisu o długu.

Sprawdzanie danych w KRD

Raz na pół roku, każdy zainteresowany może bezpłatnie sprawdzić dane na swój temat zanotowane w KRD. Wystarczy zarejestrować się w Serwisie Ochrony Konsumenta, by uzyskać szczegółowy raport. Do rejestracji niezbędny jest skan dokumentu potwierdzającego tożsamość. Informacje takie można także sprawdzić bezpośrednio w siedzibie KRD we Wrocławiu.

Czy wiesz, że?...

Średnia wartość długu konsumenta wpisanego do KRD to 3 435 zł (dane za kwiecień 2015).

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam