Umowa o pracę na czas oznaczony a pożyczka w banku

2015-08-11 13:21:10

Największe szanse na uzyskanie kredytu w banku przy minimum formalności mają osoby zatrudnione na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że posiadacze umów na czas oznaczony nie uzyskają pożyczki. Wszystko zależy jednak od banku.

Jeśli klienci zarabiają tyle samo, ale w ramach różnych typów umów, banki mogą w odmienny sposób ocenić ich zdolność kredytową. Oczywiście najlepiej wypadną osoby pracujące na umowę o pracę, a gorzej pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że również w przypadku umów o pracę banki w inny sposób traktują klientów posiadających takie umowy na czas nieokreślony lub na czas oznaczony.

Banki wolą czas nieokreślony

Polski kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje umów o pracę: na czas nieokreślony i na czas określony. Ta pierwsza forma zatrudnienia jest oczywiście najkorzystniejsza dla pracownika, bo nie określa momentu zakończenia współpracy. Również banki najbardziej doceniają takie umowy, bo klienci pracujący na ich podstawie w założeniu są najmniej niepewnymi kredytobiorcami, a ich dochód jest stabilny.

Umowy na czas oznaczony też akceptowane

Nieco chłodniej traktowani są klienci posiadający umowę o pracę na czas oznaczony. Bank od razu otrzymuje informację, kiedy potencjalny kredytobiorca może zostać bez środków na utrzymanie. Oczywiście nie oznacza to, że tak będzie rzeczywiście, bo pracodawcy często przedłużają umowy zawarte na czas określony. Mimo wszystko w związku z takimi umowami banki pewne ograniczenia co do okresu kredytowania.

Sprawdź też: Marża, prowizja, oprocentowanie - jak wybrać najlepszy kredyt?

Ten zwykle nie może przekroczyć czasu, na jaki podpisana została umowa o pracę. Jeśli przykładowo posiadamy umowę na 12 miesięcy wprzód, nie dostaniemy kredytu na 2 lata. Z drugiej strony niektóre banki podchodzą bardziej elastycznie do osób zatrudnionych w ten sposób i jeśli te przedłożą oświadczenie pracodawcy, że przedłuży umowę, wtedy bank zgodzi się udzielić kredytu na dłuższy okres niż wynosi obecna umowa o pracę.

Do którego banku z umową na czas oznaczony?

Tak naprawdę wszystkie banki akceptują umowy o pracę na czas określony, jednak różne banki wymagają różnych okresów zatrudnienia. Najczęściej instytucje finansowe wymagają, żeby umowa o pracę na czas oznaczony zawarta trwała od co najmniej 6 miesięcy. Do takich banków należą m.in.:

  • Bank Pocztowy,
  • ING Bank Śląski,
  • Citi Handlowy,
  • Deutsche Bank,
  • Raiffeisen Polbank,
  • Credit Agricole.

Praca od minimum 3 miesięcy na umowę na czas oznaczony wystarczy natomiast w takich bankach, jak:

  • PKO BP,
  • BOŚ Bank,
  • BZ WBK,
  • mBank.  
Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam