Ile czasu czeka się na kartę z banku?

2015-06-29 13:39:27

Zakładając konto w banku, zwykle od razu składamy wniosek o kartę do rachunku. Niestety, nie otrzymamy jej od razu (choć są wyjątki). Po ilu dniach od podpisania umowy otrzymamy zatem kartę?

Karta wydawana do konta bankowego pozwala korzystać z własnych środków, a także z limitu ustalonego przez bank, zwanego debetem lub kredytem odnawialnym. Niestety na spersonalizowaną kartę płatniczą (czyli standardową kartę, oznaczoną naszym imieniem i nazwiskiem) musimy trochę poczekać.

Na miejscu i pocztą

Niektóre banku, np. Alior Bank i wybrane banki spółdzielcze, oferują swoim klientom kartę debetową już w chwili otwierania konta. Taki plastik będzie jednak niespersonalizowany, czyli nie będzie posiadał wytłoczonego imienia i nazwiska właściciela konta i karty, a zamiast kilku lat będzie ważny tylko rok.

Najczęściej wstępujące na polskim rynku karty płatnicze (Visa czy MasterCard) są własnością organizacji obsługujących systemy płatności bezgotówkowych. W momencie pospisywania umowy składamy zlecenie na otrzymanie karty do konta, produkt ten jest wysyłany drogą pocztową. Czas oczekiwania na kartę standardowo wynosi 14 dni.

Personalizacja karty

Oberthur Technologies to największa w Polsce firma zajmująca się personalizacją kart płatniczych. Tutaj trafiają karty przed wysłaniem do klienta. W firmie tej plastikowe narzędzia płatnicze przechodzą cały proces personalizacji. Następuje m.in. kodowanie danych na pasku magnetycznym, jak i w mikroprocesorze karty. Następnie tłoczone lub wypalane laserem są poszczególne informacje. Po całym procesie karty są pakowane w koperty i trafiają do banku lub bezpośrednio do klientów. Cały proces personalizacji karty nie trwa jednak długo - najwięcej czasu zajmuje dostarczenie karty do klienta przez Pocztę Polską.

Potrzebny jeszcze PIN 

Po otrzymaniu karty płatniczej, by ją aktywować, musimy poczekać na kod PIN. Najczęściej jest on dostarczany oddzielnie, w innej przesyłce dla bezpieczeństwa. Niektóre banki wprowadzają już możliwość uzyskania numeru PIN do karty płatniczej za pośrednictwem serwisów internetowych, co przyspiesza jej użytkowanie.

Przez Internet dłużej!

Banki oferujące zakładanie kont za pośrednictwem Internetu z racji specyficznych procedur bankowych zwykle odnotowują dłuższy czas przekazywania klientowi karty płatniczej. Jest tak, że banki nie posiadają placówek stacjonarnych. W związku z tym umowa do konta może zostać podpisana na dwa sposoby:

  • poprzez potwierdzenie tożsamości przelewem z innego rachunku bankowego, należącego do osoby zakładającej konto w nowym banku,
  • poprzez podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera.

Podpisując umowę u kuriera, musimy poczekać dłużej na kartę, ponieważ zanim dokumenty zostaną przesłane przez bank do klienta, a potem dostarczone do banku i tam dopiero dyspozycje w nich zawarte będą zrealizowane, upłynie około tygodnia. Od tego czasu musimy liczyć jeszcze do 14 dni oczekiwania na kartę płatniczą.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam