Tani kredyt na mieszkanie dla singla

2015-06-18 13:14:43

Nie tylko małżeństwa, ale również single mają szansę na uzyskanie kredytu na mieszkanie. Co prawda, nierzadko w takim przypadku singiel osiąga niższe zarobki niż łączne dochody gospodarstwa domowego prowadzonego przez małżonków. Sprawdźmy, jak to przekłada się na oferty banków kierowane do singli i gdzie osoby samotne mogą uzyskać tani kredyt hipoteczny.

Zakładamy, że nasz przykładowy singiel lub singielka chce kupić mieszkanie, które kosztuje 200 tys. zł i bierze na to kredyt w wysokości 150 tys. zł, a resztę stanowić będzie jego wkład własny. Pieniądze pożyczane są na 20 lat. Oto zestawienie najtańszych ofert, z których może skorzystać nasz singiel lub singielka:

1. Kredyt Hipoteczny Mój Dom (Bank PBS)

Decydując się na tę ofertę, kredytobiorca będzie płacił co miesiąc ratę w wysokości 870 zł. Oprocentowanie nominalne wynosi w tym przypadku 3,50% w skali roku, a marża banku – 1,79%. Nie trzeba wykupywać ani ubezpieczenia pomostowego, ani polisy na życie. RRSO kształtuje się na poziomie 3,96%. Niestety singiel będzie musiał zapłacić prowizję 3%, co w jego przypadku będzie oznaczało kwotę 4500 zł. Potrzebna będzie również wycena nieruchomości, a to kosztuje co najmniej 480 zł. Bank raz do roku umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych.

2. Kredyt hipoteczny Niski Procent (Eurobank)

W tym przypadku singiel będzie musiał co miesiąc przygotować nieco więcej na ratę, bo 886 zł. Oprocentowanie nominalne tego kredytu to 3,71% w skali roku, a marża wynosi 2%, podobnie prowizja – 2%. Można jednak obniżyć marżę nawet do 1,59%, a prowizję do 1%, gdy singiel zdecyduje się na dodatkowe produkty banku. RRSO wynosi tutaj 4,45%. Warto dodać, że oferta ta jest również dostępna w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

3. Kredyt hipoteczny (Bank BGŻ BNP Paribas)

Zaciągając kredyt w Banku BGŻ BNP Paribas, singiel zapłaci ratę 890 zł, a RRSO tej oferty to 4,46%. Oprocentowanie nominalne tego kredytu wynosi 3,76% w skali roku, a marża to 2,05%. Gdy kredytowany ma być zakup gruntów rolnych lub działki, bank podniesie marżę o 0,6 p.p. Marżę można obniżyć, gdy singiel zdecyduje się na dodatkowe produkty banku, konto osobiste (na które będzie wpływać co miesiąc min. 2 tys. zł) z kartą debetową, a kredyt będzie przeznaczony na zakup lub budowę nieruchomości na rynku pierwotnym. Prowizja jest ustalana indywidualnie, może wynieść od 0% do 5%, czyli w naszym przypadku - do 7500 zł. Do tego należy doliczyć wycenę nieruchomości – co najmniej 270 zł. Do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki marża podwyższana jest o 0,9 pkt.proc. Nie ma natomiast konieczności wykupywania polisy na życie, a 15% kredytu można przeznaczyć na dowolny cel.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam