Jak zostawić napiwek kartą?

2015-06-12 17:07:28

Kelner za dobrą obsługę powinien dostać 10 proc. wartości rachunku jako napiwek. Tak przynajmniej mówią zasady savoir-vivre. Przekazanie napiwku staje się jednak problematyczne, gdy nie posiadamy przy sobie gotówki i płacimy kartą. Jak wówczas wynagrodzić obsługę?

Pozostawienie napiwku, gdy rachunek regulujemy przy pomocy karty płatniczej jest możliwe. Coraz częściej lokale gastronomiczne korzystają z terminali płatniczych z funkcją pozwalająca na zostawienie "tipu". Co prawda, jak na razie nie jest to powszechne, jednak coraz bardziej popularne, co dobrze wróży (kelnerom) na przyszłość.

Jak to działa?

Pozostawienie napiwku podczas korzystania z terminala płatniczego jest proste. Po autoryzacji karty kredytowej w terminalu, otrzymamy do podpisu potwierdzenie transakcji, na którym umieszczona jest cena posiłku oraz dwie puste pozycje - tam właśnie wpisujemy kwotę napiwku, jak również łączną wartość rachunku. Może się także zdarzyć, że wpisać będziemy musieli jedynie wartość końcową, bez odliczenia napiwku.

Wpisuj uważnie

Przy wpisywaniu samodzielnie kwoty pojawia się możliwość nadużycia ze strony obsługi. Zadbajmy, więc o to, aby kwota została wpisana wyraźnie wraz z przecinkiem. Nie będzie wówczas możliwości dopisania dodatkowej cyfry. Warto również sprawdzić po powrocie do domu historię obciążeń, możliwe będzie jak najszybsze złożenie reklamacji. Nie obawiajmy się jednak nadmiernie, ponieważ system obsługujący terminal płatniczy uniemożliwia przyjęcie napiwku większego niż 20 proc. sumy podstawowej, co stanowi dobre zabezpieczenie tego typu transakcji.

A co z podatkiem?

Jednym z problemów przy otrzymaniu napiwku kartą są kwestie podatkowe. Jeśli kelner otrzymuje napiwek w gotówce, ma obowiązek wykazać wartość napiwku w zeznaniu rocznym w pozycji przychody z innych źródeł. Czy to robi? - jest to trudne do wykazania. W przypadku przekazywania środków kartą pieniądze trafiają najpierw do pracodawcy. Następnie przekazywane są pracownikom według organów skarbowych jako przychód ze stosunku pracy. Dlatego też są opodatkowane łącznie z wynagrodzeniem za pracę. Od tej kwoty należy pobrana jest zaliczka na PIT.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam