Ile trzeba czekać na kartę z banku?

2015-06-30 08:42:54

W momencie zakładania rachunku bankowego decydujemy się zwykle również na kartę płatniczą, która będzie służyć do obsługi naszego konta. Jak długo trzeba będzie na nią czekać? Sprawdzamy.

Karty płatnicze to już wyposażenie portfeli zdecydowanej większości dorosłych Polaków. Dzięki nim możemy wypłacać pieniądze z bankomatów, a także dokonywać transakcji bezgotówkowych. Choć karta płatnicza do rachunku osobistego nie jest obowiązkowa, to praktyka pokazuje, że jest bardzo przydatna.

Czekamy na kartę

Znane z polskiego rynku karty płatnicze MasterCard czy Visa nie są produkowane przez banki. Są one wystawiane przez organizacje zajmujące się obsługą systemu płatności bezgotówkowych. To właśnie jest powód, dla którego uzyskanie karty w banku od ręki nie jest możliwe. Podpisanie umowy o ROR oznacza złożenie zlecenia na otrzymanie karty płatniczej. Będzie ona do nas wysłana pocztą.

Banki ustalają czas oczekiwania przez klienta na kartę na maksymalnie 14 dni. Jest to powiązane z przepisami Poczty Polskiej, która ma obowiązek dostarczyć nam przesyłkę właśnie w tym okresie. W praktyce czas oczekiwania nie jest aż tak długi. Zwykle na imienną kartę czekamy kilka dni, nawet jeśli konto założyliśmy przez Internet.

Kod PIN

Nasza karta płatnicza nie będzie w pełni funkcjonalna bez kodu PIN. Jest on wysyłany dodatkową przesyłką. Obecnie jednak coraz popularniejsze stało się uzyskiwanie kodu PIN do naszej karty za pomocą bankowości internetowej. Jest to szybkie działanie i nie oznacza konieczności czekania na kod zabezpieczający. Wystarczy zalogować się do naszego konta, odnaleźć wpis dotyczący tej karty i - klikając odpowiedni przycisk - uzyskać kod.

Karty płatnicze, na które nie trzeba czekać

Klienci, którzy bardzo się śpieszą, mogą w niektórych bankach skorzystać z opcji karty tymczasowej. Możemy ją uzyskać w oddziałach niektórych banków (w tym spółdzielczych i Alior Banku). Karta tego typu posiada te same funkcjonalności co standardowa karta płatnicza (transakcje bezgotówkowe, bankomaty, wpłatomaty). Nie ma ona jednak imiennego charakteru, a poza tym jej okres ważności jest krótszy (zwykle rok, przy kilku latach dla standardowej karty).

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam