Chcesz wypłacić 10000 zł gotówką? Sprawdź, czy musisz poinformować wcześniej bank

2015-06-09 14:29:02

Wydawać by się mogło, że wypłata gotówki w placówce bankowej nie jest żadnym problemem, ale w przypadku wyższych kwot (np. 70 000 zł) możemy zostać odesłani z kwitkiem, jeśli wcześniej nie poinformowaliśmy banku. Czy tak samo będzie, gdy zechcemy wpłacić 10 000 zł gotówką?

To, ile bez problemu będziemy mogli jednorazowo podjąć gotówki z bankowej kasy, zależy tak naprawdę od ustaleń każdego banku. Większość z nich nie robi żadnego problemu przy wypłacie z ROR-u do 20 000 zł, chociaż zdarzają się banki, które pozwalają na wypłatę nawet 50 000 zł bez wcześniejszego powiadomienia o chęci podjęcia pieniędzy (np. Bank Zachodni WBK).

Placówki bankowe a duża wypłata gotówki

Wysokość kwoty, która może zostać jednorazowo wypłacona, różnicowana jest także ze względu na rodzaj i wielkość placówek. Przykładowo w Punkcie Obsługi Klienta Getin Banku wypłacimy bez awizowania do 10 000 zł, a w oddziale – już do 30 000 zł. W przypadku Banku Pekao kwota, która podlega awizowaniu jest różna dla poszczególnych placówek.

By w kasie nie zabrakło pieniędzy

Dlaczego banki niechętnie pozwalają wypłacać większe sumy bez wcześniejszego awizowania takiej operacji? Powody są dość pragmatyczne – gdyby kilka osób wypłaciło w ciągu dnia dużą gotówkę z jednego oddziału, mogłoby zabraknąć w niej po prostu pieniędzy, a na to nie może pozwolić sobie żaden bank. Oczywiście nie zawsze spotkamy się z odnową takiej wypłaty, ale czasami może się tak zdarzyć.

Zgłoszenie większej wypłaty

Żeby uniknąć problemów, najbezpieczniej jest wcześniej zgłosić do banku chęć dokonania większej wypłaty gotówki. Można to zrobić osobiście, ale niektóre banki dopuszczają również zgłoszenie telefoniczne.

Jedne banki wymagają, by takie zgłoszenie nastąpiło jedynie dzień wcześniej (np. ING Bank Śląski, Bank Pekao), czasami 2 dni wcześniej (np. PKO BP, Alior Bank, Eurobank), a nawet 3 dni wcześniej (np. Citi Handlowy, Deutsche Bank).

Awizowałeś? Wypłacaj!

Jeśli wcześniej awizowaliśmy wypłatę większej sumy w banku, może okazać się, że nie będziemy mogli bezkarnie zrezygnować z tej operacji. Oczywiście nie zawsze tak jest. Niektóre banki nie wyciągają konsekwencji wobec klientów (np. Bank Millennium), inne pobierają stałą opłatę, np. 50 zł, jeszcze inne nakładają na klienta karę procentową od awizowanej kwoty, np. 0,2%.

Warto również wiedzieć, że niektóre banki skłonne są trzymać w pogotowiu awizowaną sumę nawet kilka dni na wypadek, gdybyśmy spóźnili się z wypłatą. 

Emilia Kasińska