MasterCard czy Visa - którą kartę do konta wybrać?

2015-06-09 14:09:43

Zakładając konto w banku, zwykle otrzymujemy w pakiecie kartę płatniczą. W Polsce najbardziej popularne są karty z koszyka organizacji MasterCard i Visa. Którą z nich wybrać?

Decydując, którą kartę do konta wybrać, musimy przede wszystkim wiedzieć, iż MasterCard i Visa to nie typy kart płatniczych, lecz organizacje płatnicze zajmujące się przetwarzaniem informacji dotyczących płatności.

Najpopularniejsze organizacje płatnicze

Visa i MasterCard to organizacje płatnicze znane na całym świecie, umożliwiające bezpieczny i szybki przepływ środków pomiędzy państwami i kontynentami. Obydwa te systemy są tylko narzędziami dla użytkowników kart, a także instytucji finansowych, które wydają te karty i ustalają opłaty za korzystanie z nich.

Warto wiedzieć, że ani Visa, ani Mastercard nie wydają kart i nie ustalają oprocentowania limitów w przypadku kart kredytowych – warunki, na jakich korzystamy z danej kart, zależą wyłącznie od banku-wystawcy karty.

Ameryka kontra Europa

Dawniej podstawową różnicą pomiędzy kartą MasterCard i Visa było pochodzenie organizacji płatniczych, czyli europejskie i amerykańskie, z czym bezpośrednio wiązał się sposób przewalutowywania transakcji. Dla Europejczyków korzystniejsze było rozliczanie w euro niż w dolarach, które obowiązywało przy płatnościach dokonywanych kartą Visa za pomocą amerykańskiego systemu płatności. Wybór odpowiedniej karty pozwalał uniknąć kosztów związanych z kilkukrotnym przewalutowaniem. Obecnie problem ten nie istnieje, bo obie organizacje rozszerzyły sposoby przewalutowań.

Płatności w Polsce i za granicą

Obecnie w Polsce problem kilkukrotnego przewalutowania nie istnieje, ponieważ obydwie karty MasterCard i Visa są akceptowane w większości miejsc. W związku z tym, jeśli kartą, którą otrzymamy do konta, zamierzamy posługiwać się tylko w kraju, możemy wybrać tak samo MasterCard jak i kartę Visa. Trudniejszy wybór możemy mieć, jeśli dużo podróżujemy, ponieważ w niektórych częściach świata jest akceptowana tylko jedna z tych kart.

Zwracaj uwagę na bonusy

W przypadku, gdy nie podróżujemy i nie ma dla nas żadnego znaczenia waluta, w jakiej jest rozliczana nasza karta, by dokonać korzystniejszego wyboru, warto sprawdzić oferowane programy lojalnościowe albo gadżety towarzyszące wybranej przez nas karcie udostępnianej przez dany bank.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam