MasterCard czy Visa - którą kartę do konta wybrać?

2015-06-09 14:09:43

Zakładając konto w banku, zwykle otrzymujemy w pakiecie kartę płatniczą. W Polsce najbardziej popularne są karty z koszyka organizacji MasterCard i Visa. Którą z nich wybrać?

Decydując, którą kartę do konta wybrać, musimy przede wszystkim wiedzieć, iż MasterCard i Visa to nie typy kart płatniczych, lecz organizacje płatnicze zajmujące się przetwarzaniem informacji dotyczących płatności.

Najpopularniejsze organizacje płatnicze

Visa i MasterCard to organizacje płatnicze znane na całym świecie, umożliwiające bezpieczny i szybki przepływ środków pomiędzy państwami i kontynentami. Obydwa te systemy są tylko narzędziami dla użytkowników kart, a także instytucji finansowych, które wydają te karty i ustalają opłaty za korzystanie z nich.

Warto wiedzieć, że ani Visa, ani Mastercard nie wydają kart i nie ustalają oprocentowania limitów w przypadku kart kredytowych – warunki, na jakich korzystamy z danej kart, zależą wyłącznie od banku-wystawcy karty.

Ameryka kontra Europa

Dawniej podstawową różnicą pomiędzy kartą MasterCard i Visa było pochodzenie organizacji płatniczych, czyli europejskie i amerykańskie, z czym bezpośrednio wiązał się sposób przewalutowywania transakcji. Dla Europejczyków korzystniejsze było rozliczanie w euro niż w dolarach, które obowiązywało przy płatnościach dokonywanych kartą Visa za pomocą amerykańskiego systemu płatności. Wybór odpowiedniej karty pozwalał uniknąć kosztów związanych z kilkukrotnym przewalutowaniem. Obecnie problem ten nie istnieje, bo obie organizacje rozszerzyły sposoby przewalutowań.

Płatności w Polsce i za granicą

Obecnie w Polsce problem kilkukrotnego przewalutowania nie istnieje, ponieważ obydwie karty MasterCard i Visa są akceptowane w większości miejsc. W związku z tym, jeśli kartą, którą otrzymamy do konta, zamierzamy posługiwać się tylko w kraju, możemy wybrać tak samo MasterCard jak i kartę Visa. Trudniejszy wybór możemy mieć, jeśli dużo podróżujemy, ponieważ w niektórych częściach świata jest akceptowana tylko jedna z tych kart.

Zwracaj uwagę na bonusy

W przypadku, gdy nie podróżujemy i nie ma dla nas żadnego znaczenia waluta, w jakiej jest rozliczana nasza karta, by dokonać korzystniejszego wyboru, warto sprawdzić oferowane programy lojalnościowe albo gadżety towarzyszące wybranej przez nas karcie udostępnianej przez dany bank.

Ilona Maciejuk