Karta Visa a MasterCard - gdzie tkwi różnica?

2015-06-08 10:28:37

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez kart płatniczych. Wystarczy założyć konto bankowe, a wraz z nim stajemy się posiadaczami karty Visa lub MasterCard. Warto wiedzieć, gdzie tkwi różnica pomiędzy nimi.

Karty Visa i MasterCard mają takie same funkcje, a służą one do:

  • dokonywania transakcji bezgotówkowych,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów,
  • korzystania z usługi cashback, czyli pobierania pieniędzy w sklepowej kasie.

Jak żyć bez karty?

Dziś trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez plastikowych płatników, które ułatwiają każdemu z nas dokonywanie codziennych transakcji i upraszczają dostęp do gotówki. 

W Polsce najpopularniejsze marki kart płatniczych to Visa i MasterCard. Karty te oznaczane są przez dwie największe światowe organizacje zrzeszające wybrane banki i instytucje finansowe w ramach ujednolicenia obowiązujących w nich sposobów dokonywania płatności i stworzenia wspólnego dla wszystkich, wygodnego i szybkiego systemu transakcji.

Dolar i euro

Dawniej karty MasterCard kojarzone były przede wszystkim z rynkiem europejskim, ponieważ umożliwiały one rozliczenie w euro. Karty Visa służyły głównie rozliczeniom w amerykańskich dolarach. W związku z tym każdy, kto nie chciał tracić na przewalutowaniu euro, wybierał kartę MasterCard. W chwili obecnej tego problemu nie ma, ponieważ obydwie karty są uznawane przez większość banków w Polsce. Natomiast sposoby rozliczania transakcji, tak samo jak opłaty za korzystanie z tych kart, zależą przede wszystkim od poszczególnych instytucji finansowych.

Przed podróżą

Dopóki korzystamy z każdej z tych kart w swoim kraju, nie zauważymy pomiędzy nimi różnicy. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyjedziemy za granicę. W przypadku, gdy często podróżujemy, warto sprawdzić, która z tych kart jest akceptowana w kraju będącego celem naszej wyprawy. W niektórych zakątkach świata, zwłaszcza tych rzadziej odwiedzanych przez turystów, często akceptowany jest tylko jeden rodzaj karty płatniczej spośród tych wymienionych, czyli albo Visa, albo MasterCard.

Gdy z karty korzystamy tylko w kraju

Jeśli z posiadanej karty płatniczej korzystamy tylko w kraju, możemy przy wyborze rodzaju karty kierować się różnymi wartościami dodanymi, jak np. dostęp do rabatów i programów lojalnościowych czy cashback.

 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam