Łatwiejsza droga do kredytu na firmę?

2015-06-12 13:05:26

Jeszcze kilka lat temu procedury kredytowe dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw były bardzo restrykcyjne, a często wręcz nieprzyjazne dla właścicieli firm. Na szczęście trendy na rynku usług kredytowych dla przedsiębiorców sukcesywnie się zmieniają. Choć wciąż to przeciętny Kowalski pracujący na etacie łatwiej otrzyma kredyt, to jednak także dla przedsiębiorców nadszedł czas bardzo przyjaznej i przystępnej oferty kredytowej w bankach.

Bogatsza i bardziej przystępna oferta kredytowa dla przedsiębiorców to już rzeczywistość, która dodatku cały czas zmienia się na lepsze. Łatwiejsze procedury w staraniu o kredyty inwestycyjne, gotówkowe i limity w koncie to już codzienność w większości banków na rynku. Skąd te przemiany i do czego doprowadzą?

Drobne firmy fundamentem gospodarki

Istotą zmiany nastawienia instytucji finansowych do przedsiębiorców jest ogólne zadowolenie w sektorze usług bankowych oraz ogólnie coraz większe zainteresowanie właścicieli firm produktami bankowymi. Małe i średnie przedsiębiorstwa są ogromną siłą społeczną i gospodarczą. Tak było już od lat, ale dopiero od niedawna fakt ten jest mocno podkreślany w mediach i doceniany w różnego typu instytucjach. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrą i atrakcyjną ofertę bankową, skrojoną na miarę własnych potrzeb.

Coraz mniej formalności

Z badań, które przeprowadzono w ramach szóstego Europejskiego Barometru Bankowości EY, wynika, że przedstawiciele europejskiego sektora bankowego są nastrojeni optymistycznie w kwestiach uatrakcyjnienia oferty dla przedsiębiorców i planują rzeczywiste działania, które zmierzać będą do kolejnych uproszczeń w procedurach kredytowych dla firm. Kredyty bez zaświadczeń jeszcze do niedawna w przypadku przedsiębiorców były mrzonką - obecnie coraz więcej banków takowe oferuje.

Bankierzy zapowiadają zmiany na lepsze

Spośród przebadanych członków zarządów polskich banków aż 70% wyraziło opinię, iż w bieżącym roku polityka kredytowa względem małych i średnich firm ulegać będzie stopniowemu polepszeniu i poluźnieniu. To może oznaczać, że  staranie o kredyty na firmę będzie równie łatwe, co zabieganie o kredyt na osobę prywatną.

 

 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam