Groźne ataki phishingowe - jak je rozpoznać?

2015-06-10 10:35:34

Niewinnie wyglądający e-mail, a w nim wiadomość z banku lub innej instytucji o konieczności zalogowania się, zmiany danych lub uaktualnienia jakiejś informacji. W wiadomości znajduje się oczywiście odsyłacz do rzeczonej strony… brzmi znajomo? To mógł być atak phishingowy. Lepiej na nie uważać.

Ataki phishingowe są szczególnie groźne. Gdy w roztargnieniu sprawdzamy wiadomości w skrzynce e-mailowej, możemy przeoczyć próbę oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych. Warto wziąć sobie do serca garść cennych porad, które poprawią bezpieczeństwo w sieci i uchronią przed podobnymi atakami.

Dla własnego bezpieczeństwa należy:

  • Posiadać zaktualizowane i legalne oprogramowanie komputerowe oraz antywirusowe.
  • Sprawdzać o weryfikować e-maile pod kątem prób wyłudzenia. Często wiadomości oszustów nie są zbyt dopracowane pod względem logicznym i językowym. Zdarza się także, że ich wygląd (design, układ tekstu) znacząco różnią się od tych, które bank rzeczywiście rozsyła. Warto przyjrzeć się również samemu adresowi nadawcy i porównać go z tymi, które bank podaje na swojej witrynie. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z konsultantem banku.
  • Gdy otrzymaliśmy bardzo dobrą ofertę z banku w wiadomości e-mail, sprawdźmy, czy faktycznie znajduje się na stronie instytucji. Nie należy zatem klikać w przesłany odnośnik, ale wejść na stronę banku bezpośrednio w przeglądarce.

Należy unikać:

  • Korzystania z niepewnych komputerów (u znajomych, w miejscach publicznych w pracy) do celów sprawdzania poczty czy logowania się do banku.
  • Otwierania linków do stron banków, które zostały nam przesłane w wiadomościach e-mail.
  • Pobierania treści, załączników i oprogramowania, które nasza przeglądarka i program antywirusowy traktują jako potencjalnie niebezpieczne.
  • Podawania poprzez e-mail informacji na temat danych osobowych, haseł, kodów, numerów kart kredytowych i tym podobnych.

Zagrożenie phishingowe rośnie, otrzymujemy coraz więcej podejrzanych wiadomości. Właśnie dlatego przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania komputera i Internetu to kluczowa kwestia.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam