Planujesz duży remont? Pożycz pod hipotekę

2015-06-09 15:04:27

Remont mieszkania lub domu często wiąże się z dużymi kosztami, które zależą od zakresu prac, jakie chcemy przeprowadzić. Malowanie czy tapetowanie ścian to niewielki wydatek, jednak już wymiana płytek w kuchni czy łazience i wymiana okien to większe koszty. Jeśli planujemy duży remont, warto pomyśleć o kredycie lub pożyczce pod hipotekę.

Planując nieco odnowić dom, warto zrobić kosztorys, by wiedzieć, ile pieniędzy będzie nam potrzebne. W ten sposób łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni rodzaj kredytu, którym sfinansujemy prace.

Kredyt gotówkowy - najlepszy na niewielki remont

Renowację i odświeżenie mieszkania można zrobić już za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od standardów i zakresu prac. Taki niewielki remont można sfinansować kredytem gotówkowym. Jest to szybki, lecz stosunkowo drogi sposób na uzyskanie gotówki.

Jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy czekać tygodniami na decyzję banku, jak to ma miejsce w przypadku pożyczania pod hipotekę, warto wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy. W taki sposób możemy uzyskać w banku do nawet 150 000 złotych, na maksymalny okres spłaty to 8-10 lat. Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy jest jednym z droższych zobowiązań. Co prawda średnie oprocentowanie wynosi obecnie całkiem przyzwoite 9,2%, ale za to średnia prowizja - aż 7,3%!

Kredyt pod hipotekę - by spłacić jak najmniej

Planując remont większy, który pochłonie więcej pieniędzy, warto wziąć pod uwagę kredyt hipoteczny. W tym przypadku musimy jednak posiadać nieruchomość, która dodatkowo nie może być obciążona hipoteką. Uzyskanie takiego kredytu wymaga więcej formalności i czasu niż przy kredycie gotówkowym. Rozpatrzenie wniosku przez bank trwa około miesiąc, a do tego trzeba sporządzić kosztorys prac remontowych oraz wycenę nieruchomości. Dodatkowym mankamentem takiego kredytu jest to, iż po zakończeniu remontu musimy udokumentować wykonane prace i rozliczyć się z bankiem. Jednak taki kredyt jest tanim produktem, oprocentowanie to średnio 3,7%. Dodatkowym kosztem jest wycena nieruchomości - zwykle 300-600 złotych.

Pożyczka hipoteczna - tania i elastyczna

Alternatywą dla pożyczki gotówkowej i kredytu hipotecznego może być pożyczka hipoteczna. Decydując się na nią, również musimy posiadać na własność nieruchomość. Nie trzeba jednak przedkładać w banku kosztorysu remontu, ani rozliczać się z wykonanych prac. Pożyczka hipoteczna jest przyznawana na dowolny cel. Jednak w tym przypadku, podobnie jak przy kredycie hipotecznym, musimy zapłacić za wycenę nieruchomości. Pożyczka ta jest oprocentowana trochę wyżej niż kredyt hipoteczny, około 5%.

Decydując się na remont sfinansowany kredytem, przede wszystkim zastanówmy się, ile potrzebujemy pieniędzy. Pamiętajmy też, iż przez nawet pierwsze 3 miesiące po skorzystaniu z kredytu nie będzie możliwości dobrania dodatkowych środków, dlatego bezpieczniej jest zawnioskować o nieco wyższą kwotę niż początkowo zakładaliśmy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam