Kiedy bank przyśle kartę do konta?

2015-06-30 18:50:29

Karty debetowe stały się niebywale popularnych środkiem płatniczym. Korzystamy z nich na każdym kroku: w sklepie, na wycieczce czy przy bankomacie. Jak długo mamy jednak na nie czekać po zawnioskowaniu o kartę do konta w banku?

Karta płatnicza na stałe weszła do naszego świata. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnych usług bankowych bez tego plastikowego narzędzia. Karty płatnicze ułatwiają nam życie, zapewniając dostęp do transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki. Za ich pomocą nie dość, że jesteśmy szybsi i sprawniejsi to jeszcze czujemy się bezpieczniej.

Karta do konta

Zwykle kartę płatniczą (najczęściej typu debetowego) otrzymujemy, gdy zakładamy rachunek osobisty w banku. Podpisanie umowy o ROR (czy to przez Internet, czy w oddziale) jest podpisaniem zlecenia na wystawienie karty. Niestety jeśli zależy nam na karcie imiennej to wtedy musimy na nią trochę poczekać. Wynika to z faktu, że karty płatnicze są dostarczane przez firmy obsługujące płatności bezgotówkowe, np. Visa, a nie przez sam bank.

Czas oczekiwania

Większość banków ustala czas oczekiwania na kartę płatniczą na okres do 14 dni. Jest to termin zgodny z maksymalnym czasem dostarczenia przesyłki przez Pocztę Polską. W praktyce jednak karta pojawi się w naszej skrzynce dużo wcześniej. Zwykle będzie to kilka dni (nawet do 3).

PIN

Aby karta właściwie funkcjonowała, niezbędny będzie PIN. Ten czterocyfrowy kod jest kluczem dostępu do naszej karty. Otrzymamy go od banku w innej przesyłce. Istnieje też dużo szybsza alternatywa. Jest nią uzyskanie kodu PIN przez bankowość internetową. Wystarczy zalogować się na swoje konto, odnaleźć kartę i odblokować kod – można wybrać też samemu własną kombinację cyfr.

Wersja natychmiastowa

Jak widać, oczekiwanie na kartę płatniczą nie jest długie. Kilka dni powinno wystarczyć. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie nawet na takie czekanie, wtedy możemy pobrać z banku kartę tymczasową (choć nie wszystkie banki udostępniają taką opcję). Jest to karta bezimienna, która pozwala na wypłacanie środków i realizację transakcji bezgotówkowych. Karta działa przez 1 rok, więc jest ważna krócej niż karta standardowa. Uzyskać ją możemy np. do konta w Alior Banku.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam