Ceny ubezpieczeń samochodów firmowych

2015-06-05 16:20:52

Prowadząc działalność gospodarczą, właściciel często decyduje się na zakup auta. Jak ubezpieczyć samochód służbowy i ile to kosztuje?

Auto firmowe musi zostać obowiązkowo ubezpieczone w ramach polisy OC. Ponadto warto, aby przedsiębiorca zadecydował się na nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Zasady jak w przypadku prywatnych

Przedsiębiorca nabywający auto zwykle musi je ubezpieczyć na takich samych zasadach jak auto prywatne. Warto podjąć decyzję o dodatkowych ubezpieczeniach AC, NNW i assistance. Szczególnie istotne jest to ostatnie. W przypadku nieoczekiwanego zdarzenia można liczyć na udzielenie przez ubezpieczyciela natychmiastowej pomocy przy wypadku drogowym czy kradzieży pojazdu. Posiadając dobry pakiet assistance ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić nam auto zastępcze i udzielić pomocy medycznej. Często również pakiety takie wzbogacane są o usługi, które mogą przydać się w trakcie zagranicznych podróży. Mamy zapewnioną np. pomoc prawną za granicą.

Zniżki i korzyści

Zapoznając się z ofertami ubezpieczeń firmowych, możemy znaleźć promocje, bonusy. Ubezpieczyciele starają się więc zaproponować jak najwięcej, bo klient firmowy to dobry klient. Przykładowo:

  • Link4 w ramach oferty Auto Firmowe 24 oferuje rabat o dodatkowe 10 proc., co ma dać do 70 proc. zniżki. Ponadto ubezpieczyciel zaznacza, że szkoda w jednym aucie nie powoduje utraty zniżek dla innych samochodów.
  • PZU oferuje możliwość wyrównania okresów ubezpieczenia poszczególnych pojazdów, uproszczoną procedurę zawierania umów czy uproszczoną procedurę likwidacji szkód powstałych na terenie RP.

Ile zapłaci przedsiębiorca za pakiet?

Przedsiębiorcy zwykle decydują się na zakup nowych aut. Takie też weźmy jako przykład. Przeanalizujmy wysokość składki OC dla wartej 70 000 zł Kia Sportage:

  • Jedną z lepszych propozycji jest oferta Liberty Ubezpieczenia: OC + NNW w cenie 768 zł. Pakiet rozszerzony jest o Mini Assistance.
  • Nieco droższa jest oferta Proamy, OC + NNW komunikacyjne za 1560 zł. Pakiet ten jest rozszerzony o Assistance Wypadkowy oraz Bezpłatną Zieloną Kartę w ramach OC.
Żaneta Pilarska