Z którym biurem podróży na wakacje?

2015-06-26 14:46:49

Sezon wakacyjny można już uznać za rozpoczęty. Część Polaków już dawno zaplanowała letnie urlopy, część wyjedzie w ramach promocji last minute. Wielu Polaków skorzysta przy tym z ofert biur podróży, a te warto wybierać ostrożnie i z rozwagą. Sprawdźmy, z jakim biurem podróży można bezpiecznie wyruszyć na urlop w 2015 roku.

Wybór biura podróży powinien być bardzo przemyślaną decyzją, żeby wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar turystów, jaki nie raz mogliśmy obserwować w przekazach medialnych. Dlatego warto zwracać również uwagę na inne elementy niż tylko niska cena wycieczki czy wielkość biura podróży. Ważne, żeby wybrany przez nas touroperator posiadał wysoką gwarancję ubezpieczeniową, a najlepiej jeszcze, żeby przewoził turystów, korzystając z samolotów rejsowych.

Stabilność działania

Takie podejście na pierwszy rzut oka może nieco zastanawiać, bo wydawać by się mogło, że najważniejsze są wyniki finansowe. Oczywiście - tak, ale nie tylko one decydują o stabilności biura podróży. Istotna jest także relacja funduszy własnych touroperatora do wielkości przychodów ze sprzedaży produktów turystycznych. To bardzo ważne dla stabilności funkcjonowania każdego biura podróży, co oznacza, że niekoniecznie najlepsze wyniki w tym segmencie będą osiągały największe biura podróży.

Gwarancja ubezpieczeniowa

Innym ważnym elementem, jaki klienci powinni brać pod uwagę, to gwarancja ubezpieczeniowa (może być również bankowa). Na co dzień niewiele się o niej mówi i klienci rzadko o to pytają, jednak gdy pojawiają się kłopoty, taka gwarancja staje się wręcz bezcenna. Najczęściej są to sytuacje, gdy biuro podróży bankrutuje, a to zawsze trudny czas, przede wszystkim dla klientów tego biura. Środki z polisy stają się wtedy ogromnie istotne, by zaspokoić roszczenia pechowych turystów. W pierwszej kolejności jednak z tych środków opłaca się powrót klientów biura, które zbankrutowało.

Przelot

Niestety, to nie wszystkie czynniki, jakie mogą wpływać na stabilność danego biura podróży. To specyficzna branża, wrażliwa również na czynniki zewnętrzne, jak niepokoje społeczne i przewroty polityczne, katastrofy naturalne. Okazuje się jednak, że ważny jest także rodzaj transportu, jaki wykorzystuje dany touroperator. Nie będzie żadnym zaskoczeniem, gdy napiszemy, że loty czarterowe charakteryzują się większym ryzykiem niż loty rejsowe czy przejazdy autokarowe. Jest tak, ponieważ biura podróży muszą płacić za wszystkie loty czarterowe z góry przed sezonem, zanim jeszcze znajdą klientów, czyli bardziej ryzykują. Natomiast za loty rejsowe płaci się już dla konkretnych klientów tuż przed odlotem.

Jeśli przeszliśmy już zarówno przez etap wyboru biura podróży, jak i samych wczasów, pora zastanowić się nad kwestią bezpieczeństwa finansowego. Zabieranie ze sobą dużej ilości gotówki może nie być najrozsądniejszym pomysłem. O ile nie korzystamy z płatnych hotelowych sejfów, warto zamiast na banknoty i monety, postawić na kartę. TUTAJ przeczytasz, która karta najlepiej sprawdzi się na zagranicznych wakacjach.

Tomasz Słupczyński