Samochód zastępczy po wypadku - kiedy i komu przysługuje?

2015-06-08 08:39:21

Wypadek lub kolizja często doprowadza do sytuacji, gdy nasz pojazd zostaje unieruchomiony i wymaga naprawy. Warto pamiętać, że w takim przypadku mamy prawo do samochodu zastępczego.

Prawo do samochodu zastępczego zależy od sytuacji, w której chcemy z niego skorzystać. Z takiego przywileju możemy skorzystać w ramach ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku, swojej polisy autocasco, jeśli taką wykupiliśmy, a także podczas naprawy pojazdu, który uległ awarii. 

Polisa OC sprawcy

W przypadku, gdy braliśmy udział w wypadku lub kolizji drogowej, mamy prawo do pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy. W takiej sytuacji musimy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca kolizji ma wykupione OC i złożyć prośbę o użyczenie samochodu zastępczego.

W podaniu o auto należy zawrzeć informację, że pojazd jest nam niezbędny w codziennych obowiązkach np. podczas dojazdu do pracy. Tylko w takim przypadku ubezpieczyciel nie będzie miał powodu, aby odrzucić naszą prośbę. Dodatkowo najlepiej zachować kopię takiego pisma dla siebie.

Po zgłoszeniu szkody firmie ubezpieczeniowej można również udać się bezpośrednio do firmy wypożyczającej samochody. Tam podajemy numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji, a wypożyczalnia wypełni za nas wszystkie formalności i rozliczy się z firmą ubezpieczeniową. Samochód zastępczy z polisy OC sprawcy wypadku należy nam się do chwili naprawienia naszego pojazdu. Korzystając z auta zastępczego, musimy zwrócić uwagę, aby cena jego wynajmu odpowiadała średnim cenom w regionie, w którym mieszkamy, ponieważ w innej sytuacji ubezpieczyciel może nam odmówić zwrotu pełnych kosztów wynajmu pojazdu.

Autocasco

W przypadku, gdy posiadamy polisę AC i w umowie jest odpowiedni zapis, przysługuje nam bezpłatny wynajem samochodu zastępczego. Posiadacz AC powinien zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ właśnie tam znajdzie informacje na temat okoliczności, w których może wynająć samochód zastępczy na koszt firmy ubezpieczeniowej.

Niestety w polisie AC najczęściej jest podany limit dni, podczas których można korzystać na koszt ubezpieczyciela z pojazdu zastępczego. Dodatkowo najlepiej skorzystać z wypożyczalni wskazanej przez firmę ubezpieczeniową, inaczej możemy nie otrzymać zwrotu kosztów.

Gwarancja

Gdy jesteśmy uczestnikiem kolizji, a nasze auto jest jeszcze na gwarancji, powinniśmy otrzymać od dealera pojazd zastępczy. Drugi samochód otrzymamy jednak tylko w przypadku, gdy nasz jest niesprawny, a warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawę. W sytuacji, gdy usterki są niewielki albo doszło do nich z naszej winy, nie otrzymamy auta zastępczego w ramach gwarancji. W tym przypadku, tak jak przy AC, samochód zastępczy możemy dostać tylko na kilka dni. 

Ilona Maciejuk