Waluta Turcji

2015-06-17 14:49:26

Turcja to kraj, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony polskich turystów, choć konieczność wymiany złotówek na tamtejszą walutę z pewnością wygodą nie jest.

Turcja to kraj, który Polakom kojarzy się przede wszystkim z egzotyką, znakomitą pogodą i słonecznymi wakacjami. Turcja obok Grecji cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Oprócz wycieczek na riwierę turecką, do Stambułu czy po Anatolii Turcję z Polską łączą bardzo długie związki dyplomatyczne. To wszystko sprawia, że choć daleka i inna kulturowa Turcja nie jest dla nas wcale tak odległa.

Płacenie na wakacjach

Osoby wybierające się na wycieczkę po Turcji powinny wiedzieć co nieco na temat systemu płatniczego w tym kraju. W końcu Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc nie można liczyć na to, że uda się tam w każdym miejscu zapłacić w euro. Dla osób chcących robić zakupy niezbędne będzie więc nabycie miejscowej waluty którą jest lira turecka. Oprócz Turcji lirem można zapłacić w uznawanym tylko przez ten kraj Cyprze Północnym.

Lir turecki

W chwili obecnej w Turcji obowiązuje nowa jednostka monetarna, nowy lir turecki. Weszła ona w obieg 1 stycznia 2005 roku i zastąpiła starego lira. Wiązało się to z denominacją. Obecnie jeden nowy lir to 1 000 000 starych lirów. Można to porównać do denominacji, która nastąpiła w Polsce w latach 90. Ostatecznie stare liry wyszły z użycia 1 stycznia 2009 roku. Od tego czasu w kraju można płacić jedynie nowymi lirami.

Informacje techniczne

Kod ISO 4217 tureckiej waluty to ”TRY”. Z kolei jej kod numeryczny to 949. Jeden lir dzieli się na 100 kuruszów. Symbolami waluty są skróty YTL (dla lira) i YKr (dla kurusza). W obiegu są monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kuruszów, a także moneta jednolirowa. Jeśli chodzi o banknoty, to Centralny Bank Republiki Turcji wydaje liry o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100.

Aktualny kurs

Aktualnie kurs jednego lira sytuuje się średnio na poziomie 1,345 zł (w przypadku kupna). Cena sprzedaży to z kolei średnio 1,3585 zł.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam