Waluta Tunezji

2015-06-09 09:34:44

Chociaż polskie MSZ odradza wyjazdy do Tunezji, szczególnie po ostatnim dużym akcie terrorystycznym, to jednak kraj ten jest ciągle popularnym kierunkiem wakacyjnych wypraw naszych rodaków, a polskie biura podróży ciągle sprzedają tam wycieczki. Jeśli już wybieramy się do Tunezji, warto dowiedzieć się trochę o tamtejszej walucie i płatnościach.

Od roku 1958 oficjalną walutą Tunezji jest dinar tunezyjski (TND), który zastąpił franka tunezyjskiego.

1 dinar tunezyjski (TND) = 1000 milimów

Od razu warto wspomnieć, że czasami w Tunezji ceny podawane są nie w dinarach, ale właśnie w milimach, dlatego należy dokładnie sprawdzać wszelkie cenniki.

Waluta tunezyjska to:

  • banknoty (nominały: 5, 10, 20, 30, 50 dinarów),
  • monety (nominały: 5, 10, 20, 50, 100 milimów oraz 0,5, 1, 5 dinarów).

Uwaga na restrykcyjne przepisy!

Niestety, nie zaopatrzymy się w tunezyjską walutę w gotówce jeszcze przed wyjazdem do tego kraju, ponieważ tamtejsze przepisy zabraniają zarówno wwożenia, jak i wywożenia dinarów, a kontrole celne są bardzo dokładne.

Od debetowej lepsza karta kredytowa

W tej sytuacji należy zaopatrzyć się w karty kredytowe (lepiej nie ryzykować z debetowymi, bo nie wszędzie nimi zapłacimy) lub zabrać gotówkę, najlepiej euro, bo jest najchętniej wymieniane, a do tego po w miarę korzystnym kursie.

Poza europejską walutą można jeszcze zaopatrzyć się w funty brytyjskie lub w dolary, jednak te ostatnie przeważnie wymieniane są po mało atrakcyjnym kursie.

Warto mieć obcą walutę

Obcą walutę wwieziemy za to bez żadnego problemu. Możemy ją również wypłacić z bankomatu, ale wtedy musimy się liczyć z wysokimi kosztami w postaci prowizji banków oraz niekorzystnego przelicznika.

Gdy już zaopatrzymy się w obcą walutę, możemy ją wtedy wymienić na dinary. Zrobimy to od razu na lotnisku albo w naszym hotelu. Oczywiście można również udać się w tym celu do banku. Tak naprawdę miejsce wymiany jest bez znaczenia, bo wszędzie kurs jest bardzo podobny, ustalany przez bank centralny Tunezji. Warto od razu zaopatrzyć się w drobne monety, które przydadzą się przy napiwkach lub przy korzystaniu z telefonów.

Pamiętaj! Nie wszędzie zapłacisz kartą.

W hotelach czy w większych restauracjach nie będzie z tym problemu, ale w małych punktach gastronomicznych lub na straganach nie będzie to możliwe.

Przed opuszczeniem Tunezji

Pamiętajmy, żeby również pozbyć się dinarów przed wyjazdem, bo nie możemy ich zabrać ze sobą. Jeśli zostało nam niewiele, lepiej wydać je na drobne pamiątki. Jeśli zostało nam nieco więcej dinarów, warto mieć kwit z poprzedniej wymiany i na jego podstawie znowu odzyskać euro lub dolary.

Uwaga! Na lotniskach w strefie wolnocłowej nie zapłacimy dinarami, a tylko obcą walutą.    

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam