Jak działają ubezpieczenia grupowe?

2015-05-28 08:03:13

Ubezpieczenia grupowe to polisy dedykowane przede wszystkim zakładom pracy. Ich istotą jest nie tylko ochrona pracowników, ale również ich rodzin. W ostatnim czasie można zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują coraz szerszy zakres takich ubezpieczeń. Sprawdźmy dokładniej, jak działają takie polisy.

Ubezpieczenie grupowe to doskonała okazja, żeby za szeroki zakres ochrony zapłacić taniej. Nie ma się co łudzić, klient indywidualny nigdy nie dostanie tak atrakcyjnych warunków, jakie może wynegocjować pracodawca. Czynnikiem decydującym jest skala ubezpieczenia.

Grupowe ubezpieczenia - zysk obopólny

Polisy grupowe to dla towarzystwa ubezpieczeniowego prawdziwa żyła złota, ponieważ jednorazowo zyskuje wielu klientów. Im większy zakład pracy, tym lepsze powinny być warunki umów, bo i więcej jest ubezpieczonych. Pracownicy również ten mechanizm rozumieją i coraz chętniej obejmują taką ochroną - zarówno siebie, jak i swojej rodziny.

Kto płaci składkę?

W przypadku ubezpieczeń grupowych składki mogą być płacone w różny sposób. Bywają firmy, które same opłacają ubezpieczenie swoich pracowników, a potem zaliczają to do kosztów. Niektóre przedsiębiorstwa preferują model mieszany, w którym pracownicy finansują połowę składki, a resztę pokrywa pracodawca i również wlicza to w koszty. Jednak najczęściej to sam pracownik płaci składkę ubezpieczenia grupowego, ale jak wspominaliśmy, jest to i tak składka o wiele niższa, niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego.

Jaki jest zakres ubezpieczeń grupowych?

Warto zauważyć, że ubezpieczenia grupowe proponują coraz szerszy zakres ochrony. To już nie tylko standardowe wypłaty świadczeń z tytułu urodzenia dziecka czy śmierci członka rodziny, ale także coraz częściej rekompensata za pobyt w szpitalu - i to nawet poza granicami kraju, a także świadczenie wypłacane w przypadku operacji ubezpieczonego lub członka jego rodziny. W ostatnich latach można zauważyć obejmowanie ubezpieczeniem grupowym również najcięższych chorób, jak np. nowotwory.

Marzena Kazbieruk