Raty Allegro: nasza opinia

2015-05-20 11:47:09

Zakupy na raty w serwisie Allegro oznaczają tak naprawdę zaciągnięcie kredytu w Alior Banku lub w mBanku, bo to właśnie te dwie instytucje współpracują z poznańskim portalem. Pośrednikiem w zawieraniu umów jest zaś PayU S.A. 

Brak pieniędzy nie jest już przeszkodą, żeby kupować towary w serwisie Allegro. Na platformie tej, podobnie jak jest to już w wielu sklepach internetowych, można nabywać produkty na raty. Odbywa się to za pośrednictwem firmy PayU (w ramach oferty Raty PayU), a pożyczki udzielają dwa banki: Alior Bank oraz mBank.

Warto podkreślić, że w przypadku rat PayU sprzedający nie jest stroną umowy (podobnie jest przy sprzedaży na raty w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, np. w elektromarkecie).

Kto może skorzystać z zakupu ratalnego?

Z zakupów na raty mogą właściwie korzystać wszyscy użytkownicy serwisu Allegro. Wprowadzono jednak pewne wyjątki. Z tej formy zakupów nie skorzystają:

  • właściciele kont Junior, ponieważ to osoby niepełnoletnie,
  • firmy,
  • właściciele kont Allegro, które zostały zablokowane,
  • instytucje charytatywne.

Co można kupić na raty?

Większość przedmiotów (nawet kilka jednocześnie) wystawionych do sprzedaży w Allegro można kupić na raty, gdy ich cena razem z kosztami przesyłki nie jest mniejsza niż 300 zł lub większa niż 20 tys. zł.

Raty nie są dostępne, gdy chcemy odebrać przedmiot osobiście lub chcielibyśmy płacić przy odbiorze. Nie można również skorzystać z rat w przypadku licytacji oraz gdy kupujemy od sprzedawcy posiadającego konto Junior. Istnieje również szereg kategorii, których nie obejmują zakupy na raty, np. maszyny rolnicze, przyczepy, samochody, nieruchomości, bilety, usługi itd. Dokładny spis znajdziemy w Dziale Pomocy Allegro.

Weryfikacja wniosku kredytowego

Każda osoba, która kupuje na raty w serwisie Allegro, podlega weryfikacji prowadzonej przez partnerskie banki. Zostanie sprawdzona historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, a czasami bank będzie chciał zweryfikować wysokość dochodów i poprosi wtedy o przesłanie wyciągu z konta osobistego. Analiza wniosku kredytowego trwa przeważnie ok. 15 minut, ale czasami ten proces może się przedłużyć.

Warunki kredytowe

Okres kredytowania, jaki mamy do wyboru, wynosi od 3 do 36 miesięcy. Nie zapłacimy prowizji, ale oprocentowanie nominalne tego kredytu to 10% w skali roku. Przykładowo, kupując produkt za 3 tys. zł przy 24 ratach, oddamy bankowi w sumie 3322,32 zł z miesięczną ratą 138,43 zł. Możemy wybrać, czy chcemy skorzystać z ubezpieczenia do kredytu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam