Rodzaje kart SIM - jak działają i czym się różnią?

2015-06-17 14:45:46

Wbrew temu, co myśli większość użytkowników usług GSM, karty SIM do telefonów dostępne są w różnych wersjach. Sprawdź, na czym polegają różnice między nimi.

Karta SIM to moduł identyfikacji abonenta. Ma ona postać plastikowej karty chipowej, której podstawowa funkcja sprowadza się do zapewniania abonentowi dostępu do sieci komórkowej. Oprócz gwarantowania dostępu i normalnego korzystania z usług telekomunikacyjnych karta pozwala na przechowywanie niewielkiej ilości danych, np. SMS-ów lub danych kontaktowych.

Sprawdź przed wymianą telefonu

Zanim zdecydujemy się na zmianę telefonu, należy sprawdzić, jaki rodzaj karty SIM jest obsługiwany przez wybrany przez nas model aparatu. Wbrew pozorom telefony różnych marek i różne modele używają innych typów kart SIM. Ta informacja jest więc niezbędna, aby później uniknąć niemiłego zaskoczenia. Wybór kart SIM jest całkiem spory. Poniżej prezentujemy ich podstawowe rodzaje.

Karta mini SIM

Mini SIM to najczęściej spotykana karta SIM, mająca standardowe wymiary 25x15 mm. Tę kartę wykorzystuje się w większości nowoczesnych telefonów. Korzystają z niej chociażby tak popularne smartfony jak Samsung Galaxy SIL czy LG Swift L5. Co istotne, karty mini SIM (np. w Orange) pozwalają na wyłamanie z nich jeszcze mniejszej karty micro SIM. W ten sposób możliwe staje się dopasowanie rozmiaru karty do wymagania smartfona. Ta funkcjonalność wpływa na uniwersalność tego typu kart SIM.

Karta micro-SIM

Karta micro-SIM ma wymiary 15x12mm. Oryginalnie jest ona przystosowana do tak popularnych modeli jak iPhone 4, Nokia Lumia 810 czy Samsung Galaxy SIII.

Karta Nano-SIM

Najnowszym rozwiązaniem w świecie kart SIM jest karta nano-SIM. Jest to najmniejsza obecnie dostępna karta mająca wymiary 12x9 mm. Wykorzystuje się ją chociażby w smartfonach iPhone5.

Karta SIM LTE

Karta Karta SIM LTE umożliwia użytkownikowi smartfona korzystanie z najszybszej technologii transmisji danych internetowych LTE.

Karta SIM Orange Cash

Tego typu karta dostępna w sieci Orange ma charakter przedpłacony i umożliwia płacenie za zakupy w sklepie naszym telefonem.

Arkadiusz Wojciechowski