Ubezpieczenie CPI do kredytu hipotecznego - na czym polega i ile kosztuje?

2015-05-29 13:14:38

Decydując się na kredyt hipoteczny, należy być przygotowanym na to, że bank zażąda ubezpieczenia CPI do kredytu. Warto wiedzieć, na czym polega takie ubezpieczenie i ile kosztuje.

Ubezpieczenie CPI do kredytów hipotecznych obejmuje nie tylko te przeznaczone na zakup mieszkań, ale również kredyty budowlane oraz kredyty remontowe w ramach mieszkaniowego kredytu budowlano-hipotecznego.

Kredyty hipoteczne to poważna decyzja

Decyzja o ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest bardzo poważną decyzją, bowiem kredyty takie spłaca się przez wiele lat, nawet przez 35. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji banki chcą zmniejszyć swoje ryzyko do minimum. Przez lata spłaty takiego kredytu wiele może się zdarzać, dlatego żądają one nie tylko zabezpieczenia kredytu hipoteką zastawianej nieruchomości, ale również ubezpieczenia kredytu. To prawda, że ubezpieczenie kredytu podnosi jego koszt, ale w trudnych sytuacjach może też być kołem ratunkowym dla kredytobiorcy.

Na czym polega ubezpieczenie CPI?

Ubezpieczenie CPI może polegać na ubezpieczeniu kredytobiorcy na wypadek utraty pracy, czasowej niezdolności do pracy lub śmierci w wyniku NNW. Jeżeli dojdzie do utraty pracy lub czasowej niezdolności do niej (z przyczyn, które uwzględnia zakres ochrony), wówczas firma ubezpieczeniowa spłaci 6 lub nawet 12 kolejnych rat kredytu. 

Na wypadek śmierci

Praw do ubezpieczenia na wypadek śmierci wskutek NNW ubezpieczony nabywa w chwili podpisania umowy (zostają one zachowane, nawet jeżeli śmierć klienta nastąpi w dniu, w którym podpisał umowę ubezpieczeniową). Skutek ubezpieczenia jest taki, że firma ubezpieczeniowa pokryje aktualne saldo kredytu mieszkaniowego, wobec czego nastąpi całkowita spłata zadłużenia zaciągniętego w banku.

Koszty

Dla ubiegających się o kredyty hipoteczne już sam koszt kredytu jest bardzo wysoki, a muszą też zapłacić za ubezpieczenie spłaty długu – dlatego tak ważny jest koszt ubezpieczenia CPI. Składka z tytułu CPI jest zwykle kredytowana i wynosi ok 2 proc. kwoty kredytu. Jak widać, dodatkowy koszt wynikający z ubezpieczenie CPI jest niewielki. W razie czasowej utraty pracy można liczyć na wsparcie finansowe w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, natomiast w razie śmierci – na spłatę aktualnego salda zadłużenia.

Mając takie ubezpieczenie, można spać spokojnie i nie przejmować się tym, że w razie utraty pracy nie będziemy mieć z czego spłacać kredytu. Natomiast w razie śmierci ubezpieczonego rodzina nie będzie musiała się martwić o uregulowanie długu, ponieważ spłaci go firma ubezpieczeniowa.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam