MicroSIM, nanoSIM lub USIM: podstawowe różnice

2015-06-10 17:16:12

W trakcie wymiany telefonu na nowszy model warto pamiętać o upewnieniu się, jaki rodzaj karty SIM obsługuje wybrany smartfon. Na rynku można znaleźć standardowe karty mini SIM, ale także mniejsze - microSIM i nanoSIM.

Karta SIM (Subscriber Identity Module) to moduł identyfikacji abonenta w postaci plastikowej karty chipowej. Karta SIM służy do identyfikacji abonenta i pozwala na przechowywanie pewnej niewielkiej ilość danych, jak np. wybrane kontakty z telefonu bądź SMS-y.

Rola SIM-locka

Karta pełni funkcję klucza dostępowego do sieci komórkowej. Każda karta ma także swój odrębny 19- lub 20-cyfrowy numer identyfikacyjny SSN (SIM Serial Number). Operatorzy różnych sieci telefonii komórkowej, sprzedając aparaty z abonamentem, z reguły zaopatrywali je w tzw. SIM-locki – blokady uniemożliwiające korzystanie w nich z kart SIM innych operatorów. W Polsce już tylko sieć Orange sprzedaje telefony z blokadą SIM-lock.

Telefony bez karty SIM

Według specyfikacji 3GPP z telefonu bez karty SIM można wykonywać połączenia na numery: 000, 08, 112, 110, 118, 119, 911 i 999. Są to numery, które mogą być traktowane przez operatorów jako połączenia alarmowe (emergency calls), w związku z tym posiadają one wyższy priorytet podczas przydzielania zasobów radiowych, za połączenia z nimi nie są naliczane opłaty i są one przekierowywane do właściwych, wskazanych przez odpowiedni urząd, centrów ratunkowych znajdujących się najbliżej miejsca, z którego zostało wykonane połączenie. W zależności od obszaru geograficznego tylko niektóre z tych numerów są obsługiwane przez operatorów w Polsce oraz w większości krajów europejskich jest to numer 112, w Ameryce Północnej 911, natomiast w Japonii 110, 118 i 119.

Wracając do kart SIM, należy podkreślić, że wyróżniamy kilka ich rodzajów:

Mini SIM

Karta mini SIM jest najczęściej spotykaną kartą. Ma wymiary 25x15 mm. Jest wykorzystywana m.in. w smartfonach Samsung Galaxy SII, LG Swift L5. Standardowa karta SIM jest znacznie większa, ma wymiary 85,60x5398 mm. Zarówno karta SIM, mini SIM i micro SIM mają grubość 76 mm.

Micro-SIM

Karta micro SIM ma wymiary 15x12 mm. Karta jest dostosowana m.in. do smartfonów Samsung Galaxy SIII, iPhone 4, Nokia Lumia 810.

Nano-SIM

Jest to najnowsza i najmniejsza karta o wymiarach 12x9 mm. Ma grubość 0,67 mm. Jest wykorzystywana m.in. w smartfonach iPhone 5.

Inne karty SIM

Karta SIM Orange Cash to karta przedpłacona, dzięki niej można telefonem zapłacić za zakupy. Dzięki karcie SIM LTE można korzystać z internetu w najszybszej technologii LTE.

Większość wydawanych w Orange w chwili obecnej kart SIM to karty mini-SIM, z których można wyłamać kartę micro SIM I bez przeszkód dopasować wymiary do wymagań swojego smartfona.

Arkadiusz Wojciechowski