Kiedy i jak można wypowiedzieć OC?

2015-05-21 14:06:55

OC komunikacyjne to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel samochodu. Ceny takiej polisy zależą od uzyskanych przez kierowcę zniżek lub nałożonych na niego zwyżek, a także od posiadanego auta. W jakich sytuacjach można wypowiedzieć OC i jak to zrobić?

Każdy kierowca, kupując auto, musi także wykupić w firmie ubezpieczeniowej polisę OC. Często potem latami tkwimy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, płacąc wciąż tak samo wysokie składki, ponieważ nie chcemy utknąć w formalnościach i tracić czas na poszukiwania nowego ubezpieczyciela. Czasem jednak warto przejrzeć nowe oferty towarzystw ubezpieczeniowych i poszukać tańszej polisy, tym bardziej że OC to ubezpieczenie z takim samym zakresem ochrony niezależnie od ceny, jaką za nie płacimy.

Kończąca się polisa

Polisę OC możemy wypowiedzieć wraz z kończącą się co roku umową. W takim przypadku wystarczy złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania OC. Gdy tego nie zrobimy w określonym terminie, nasza polisa OC zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Podwójna polisa

Zgodnie z przepisami z 11 lutego 2012 r. nawet w przypadku, gdy nie zdążyliśmy wypowiedzieć umowy OC przed jej końcem i została ona automatycznie przedłużona, nadal możemy zmienić firmę ubezpieczeniową. Aby to zrobić, wystarczy wykupić polisę OC u innego ubezpieczyciela na ten sam okres i złożyć specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia.

Ten rodzaj wypowiedzenia można zastosować tylko w stosunku do polisy automatycznie przedłużonej. W takim przypadku naszemu poprzedniemu ubezpieczycielowi musimy zapłacić tylko część składki przypadającej za okres, w którym faktycznie byliśmy objęci polisą OC.

Zakupy direct

Według nowych przepisów mamy prawo wypowiedzieć w ciągu 30 dni umowę OC, którą zawarliśmy w systemie direct, czyli przez telefon lub Internet. W takim przypadku także płacimy składkę tylko za okres rzeczywistego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie po zakupie auta

Gdy kupiliśmy auto z obowiązującą po sprzedawcy polisą OC, możemy ją wypowiedzieć w każdym momencie. Takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu okresu, na który było wykupione przez sprzedawcę, więc nabywca auta musi po zakończeniu umowy wykupić nową polisę OC. Przedłużenie polisy po poprzednim właścicielu auta nie oznacza, że zapłacimy taką sama składkę OC, ponieważ ubezpieczyciel przeliczy ponownie jej wysokość dla nabywcy pojazdu.

Po wyrejestrowaniu samochodu

Wypowiedzieć polisę OC możemy także po wyrejestrowaniu pojazdu, np. przekazując go do stacji demontażu lub w przypadku, gdy zostanie on skradziony.

Wypowiedzenie umowy OC należy przekazać na piśmie do firmy ubezpieczeniowej. Można to zrobić kurierem, pocztą, faksem lub oddać agentowi ubezpieczeniowemu.

Renata Grochowska