Ile kosztuje wykończenie kawalerki?

2015-05-21 08:51:50

Decydując się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, musimy jeszcze wykończyć jego wnętrze, czyli doprowadzić lokalu do stanu pod klucz. Jaki koszt zatem poniesiemy po zakupie z rynku pierwotnego kawalerki?

Całkowite koszty wykończenia mieszkania zależą przede wszystkim od jego rozmiaru, a także od rozłożenia poszczególnych pomieszczeń. Kawalerka najczęściej mieści się w powierzchni od 30 do 40 m2. W takim lokalu łazienka z kuchnią mogą zajmować około 10 m2, przedpokój to zwykle 6 m2, natomiast wielkość salonu: 15 m2.

Największe wydatki najczęściej wiążą się z wykończeniem kuchni oraz łazienki. Mogą one kilkukrotnie przekroczyć cenę umeblowania salonu. W związku z tym możemy założyć, że im większa kuchnia i łazienka w naszej kawalerce, tym większy całkowity koszt wykończenia.

Łazienka

Wykańczając łazienkę, warto zdecydować się na projekt aranżacyjny, to pozwoli nam lepiej zaplanować całą przestrzeń. Koszt takiego projektu zawiera się w cenie około 800 zł. Następnie powinniśmy ocenić koszt płytek podłogowych i ściennych. Przy całkowitej powierzchni obłożonej płytkami, około 50 m2, wliczając dobre jakościowo płytki ceramiczne, klej, preparat gruntujący, fugę oraz robociznę, zapłacimy ok. 3200 zł. Zakładamy, iż pozostałe ściany i sufit wystarczy pomalować. W takim przypadku za farbę, preparat gruntujący oraz prace malarza zapłacimy około 450 zł.

Większe wydatki czekają nas przy wykonaniu instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Łączny koszt obu takich usług to około 1200 zł. Następnie czaka nas montaż sanitariatów. Cena kabiny prysznicowej, sanitariatu, umywalki i ich montażu to około 2400 zł.

Tworząc kosztorys wykończenia łazienki, musimy uwzględnić także meble łazienkowe, pralkę, lustra, oświetlenie itp., powinniśmy na takie wyposażenie przeznaczyć około 2200 zł.

Przedpokój

Przedpokój to najmniejsze pomieszczenie w kawalerce, około 6 m2. Łączna powierzchnia ścian i sufitu to 24 m2.

Zakładając, że na podłodze zamontujemy panele podłogowe, musimy liczyć się z kosztem około 420 zł. Ściany i sufit wystarczy pomalować dobrą jakościowo farbą, to koszt około 300 zł. Dodatkowym wydatkiem w tym pomieszczeniu jest wykonanie kompletnej instalacji elektrycznej i zamontowanie oświetlenia, całość może nas kosztować około 750 zł. Do tego jeszcze niezbędne meble, np. szafka na buty - koszt około 250 zł.

Salon

W salonie na podłodze montujemy panele podłogowe, cena wraz z montażem - około 800 zł, do tego doliczmy niewielki dywan - 120 zł. Za malowanie ścian i sufitu dobrą jakościowo farbą zapłacimy 650 zł. W tym pomieszczeniu także czeka nas zakup oświetlenia i montaż instalacji elektrycznych - koszt około 1000 zł. Najbardziej kosztowne w salonie są meble, np. sofa, fotel, szafa, szafka pod telewizor, stół z krzesłami, musimy na to przeznaczyć około 5000 zł.

Kuchnia

W kuchni istotnym elementem jest położenie płytek ściennych i podłogowych. Za płytki na podłogę wraz fugami, klejem, preparatem gruntującym i robocizną zapłacimy ok. 750 zł. Ułożenie płytek ściennych i pomalowanie pozostałych ścian oraz sufitu będzie kosztowało około 2 800 zł.

W tym pomieszczeniu, tak jak w pozostałych, musimy pamiętać o montażu elektryki i hydrauliki kuchennej, powinniśmy na to przeznaczyć około 1400 zł. Największy wydatek czeka nas przy zakupie wyposażenia kuchni. Zakładając, iż kupimy meble kuchenne, lodówkę, kuchenkę z płytą grzewczą i piekarnikiem, okap, mikrofalówkę oraz zlewozmywak z baterią, musimy na to przeznaczyć około  11 000 zł.

Podsumowanie kosztów

Orientacyjny koszt wykończenia kawalerki w stanie deweloperskim o powierzchni 32 m2 wyniesie około 36 000 zł.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam