Remont kuchni - na jaki koszt się przygotować?

2015-05-19 16:28:57

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno nie tylko ładnie się prezentować, ale być przede wszystkim funkcjonalne. Większość rodzin spędza w kuchni dużo czasu, często tam rozpoczynając i kończąc dzień. Sprawdźmy, na jaki koszt przygotować się w przypadku remontu tego pomieszczenia.

Koszt remontu kuchni zależy od tego, czy chcemy robić generalną przeróbkę - razem ze wszystkimi instalacjami, czy tylko wymienić płytki i wyposażenie AGD. Decydując się na gruntowną renowację, musimy przygotować się na większe wydatki niż w przypadku wymiany tylko niektórych elementów.

Podstawa to projekt  

Podstawą przy remoncie każdego pomieszczenia jest odpowiedni plan i projekt, który uchroni nas przed zbędnymi wydatkami oraz niepotrzebnymi przestojami. W przypadku braku koncepcji na wykończenie kuchni warto wybrać się do specjalisty, który zajmuje się aranżacją wnętrz. Usługa taka kosztuje od 60 do 90 zł za m2.

Przygotowanie pomieszczenia

Zanim rozpoczniemy remont kuchni, musimy przede wszystkim przygotować pomieszczenie do remontu. Co to oznacza? Należy skuć poprzednie płytki, zdemontować meble itp. Jeśli do skucia płytek zatrudnimy ekipę, musimy liczyć się z kosztem od 15 do 30 zł za m2, do tego musimy doliczyć koszt za wynajęcie kontenera na gruz i odpadki od 200 do 600 zł.

Wylewka i płytki

Pierwszym etapem remontu kuchni jest wykonanie wylewki na podłogę, która pozwoli na prawidłowe ułożenie płytek  ceramicznych. Cena kształtuje się od 15 do 25 złotych za m2. Po wyschnięciu wylewki można przystąpić do położenia płytek. Ceny płytek oscylują od 18 zł do około 100 zł za m2 -w zależności od ich jakości. Do tego musimy doliczyć klej do płytek, preparat gruntujący oraz fugę. Układanie płytek to usługa, za którą fachowcy liczą sobie od 35 do 80 zł za m2. Remont podłogi w kuchni może ostatecznie wynieść około 1 200 zł. W przypadku, gdy na część ścian chcemy założyć płytki, np. około 10 m2 płytek, wtedy na robociznę i materiały musimy przeznaczyć około 1300 zł.

Pomalowanie pozostałych ścian i sufitu w kuchni wyniesie nas 350 zł, wliczając w to farbę gruntującą i lateksową, a także cenę usługi malarskiej, przy malowanej powierzchni - 35 m2.

Wymiana wyposażenia

Najdroższym elementem remontu kuchni jest wymiana mebli i wyposażenia. Najtańsze meble od tego pomieszczenia kupimy już za kilkaset złotych. W przypadku, gdy zdecydujemy się na meble wykonywane na zamówienie, wtedy musimy liczyć się z kosztem od 600 do 2 500 zł za metr bieżący. Cena średniej jakości mebli na wymiar wynosi około 1 200 zł za metr bieżący, uwzględnia ona także koszt blatu drewnianego oraz montażu szafek.

Remont kuchni często wymaga również wymiany sprzętu AGD. Za lodówkę do zabudowy o pojemności 220 litrów zapłacimy około 1 200 zł. Elektryczna kuchenka z piecykiem to wydatek 1 300 zł. Za zmywarkę zapłacimy kolejne 1 200 zł, a okap kominowy będzie nas kosztował około 240 zł. Całkowity koszt wymiany podstawowego sprzętu AGD to prawie 3 600 zł.

Koszt remontu kuchni możemy zamknąć w 3 000 złotych, jeśli zdecydujemy się na wymianę tylko niektórych elementów. Jednak gruntowna renowacja tego pomieszczenia, z wymianą wszystkich sprzętów i instalacji, może kosztować 20 000 zł, a nawet więcej. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam