Obliczamy koszt wykończenia łazienki

2015-05-18 10:29:00

Łazienka to pomieszczenie, którego urządzenie jest szczególnym wyzwaniem. Nierzadko to mała przestrzeń, którą trzeba tak zaplanować, żeby zachować jak największy komfort z korzystania z łazienki, do tego warto postawić na ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Obliczmy, jaki może być koszt wykończenia tego pomieszczenia.

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych łazienki warto zastanowić się nad koncepcją wystroju i rozplanować dane pomieszczenie. Przemyślenie rozstawienia urządzeń sanitarnych, mebli czy pralki pomoże nam lepiej zaplanować koszty i wyeliminować błędy.

Z pomocą projektanta wnętrz

W sytuacji, gdy brak nam pomysłów na renowację czy wykończenie łazienki, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Koszt takiej usługi waha się od 10 do 55 zł za m2, w zależności od rodzaju projektu - koncepcyjnego lub funkcjonalnego w 3D.

Gdy trzeba wliczyć demontaż

Gdy remontujemy łazienkę, musimy zdementować wszystkie urządzenia, a także skuć płytki podłogowe i ścienne. Koszt demontażu wanny, umywalki i WC to około 100 zł za szt. Za skucie starych płytek i wyrównanie ścian zapłacimy około 650 zł. Takie koszty nas nie dotyczą, jeśli wykańczamy łazienkę w mieszkaniu w stanie deweloperskim.

W przypadku remontu łazienki musimy także zastanowić się, czy decydujemy się także na wymianę rur hydraulicznych i instalacji elektrycznej. Średni koszt wymiany jednego punktu hydraulicznego to około 200 zł. W przypadku instalacji elektrycznej koszt wymiany jednego punktu elektrycznego będzie wynosił średnio 69 zł.

Koszt płytek

Koszt układania płytek jest uzależniony od rodzaju powierzchni, wielkości płytek oraz stopnia skomplikowania, czyli od konieczności docinania płytek. Ułożenie standardowych płytek o wielkości 30x30 cm przy prostym układzie kosztuje od 35 do 50 zł za m2. W przypadku, gdy zdecydujemy się na mozaikę lub bardzo skomplikowany wzór, cena może wzrosnąć nawet do 120 zł za m2.

Ceny materiałów, zwłaszcza w marketach budowlanych, są bardzo podobne w całym kraju. Oprócz płytek do ułożeni na podłodze czy na ścianach, będziemy także potrzebowali chemii budowlanej, czyli kleju do płytek, gruntu, a także fugi. Ceny płytek są zróżnicowane - od 20 zł do 100 zł. Za klej do płytek, preparat gruntujący oraz fugę na podłogę i ściany zapłacimy około 350 zł. Produkty kupione za tę cenę wystarczą nam na 30 m2 płytek.

Po ułożeniu płytek musimy także pomalować pozostałe ściany, jeśli takie nam zostały i sufit. Najlepiej w łazienkach sprawdzają się farby lateksowe, a za litr dobrej jakościowa farby zapłacimy 24-25 zł. Standardowy koszt malowania przez malarza to około 10 zł za m2.

Urządzenia sanitarne

Największe koszty przy wykańczaniu łazienki czekają nas przy zakupie urządzeń sanitarnych, czyli wanna lub prysznic, umywalka, toaleta, ewentualnie również bidet. Koszt zakupu wanny to średnio około 450 zł. Za droższą wannę narożną trzeba zapłacić ponad 600 zł. Dobrej jakości kabina prysznicowa z brodzikiem i panelem do obudowy będzie nas kosztowała ok. 1 000 zł. Do tego bateria ze słuchawką - około 150 zł - i montaż: 200 zł.

Najtańsze WC kompakt możemy kupić już za 200 zł, przy czym za dobrej jakości model musimy zapłacić około 400 zł.  Za umywalkę podszafkową - z szafką i syfonem w zestawie zapłacimy średnio 330 zł. Najtańsze modele promocyjne można dostać już za niewiele ponad 100 zł. 

Podsumowanie kosztów

Kompleksowy remont łazienki może wynieść około 10 000 złotych. Oczywiście cena końcowa w dużej mierze zależy od wyboru poszczególnych elementów i od ich jakości.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam