Urządzamy mieszkanie: ile kosztuje nowoczesne wnętrze?

2015-05-27 16:38:53

Kupując mieszkanie - obojętnie, czy nowe, czy używane - często musimy przeznaczyć pewną pulę pieniędzy na jego urządzenie i aranżację. Wbrew pozorom, by urządzić nowoczesne wnętrze nie trzeba mieć wielkich oszczędności. Duży wybór materiałów i sprzętów w różnych cenach sprawia, że czasem możemy wykończyć nasze lokum za niewielką cenę. Ile zatem może kosztować urządzenie nowoczesnego wnętrza? 

Jeśli chcemy, by wnętrze naszego mieszkanie było reprezentacyjne, niepowtarzalne i zgodne z najnowszymi trendami, możemy zamówić projekt u fachowca. Koszt takiego projektu wycenia się od metra kwadratowego powierzchni. Ceny są zróżnicowane.

Ile kosztuje projekt?

Projektowanie i kompleksowa aranżacja wnętrza domu o powierzchni 120 m2 może kosztować około 70 zł za m2. Natomiast w przypadku mieszkania 60 m2 - 80 zł za m2.

Wykończenie podłóg

W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić na podłogach, możemy kupić panele i wykładziny do ułożenia samodzielnego. Cena takiej podłogi zaczyna się już od 20 zł za m2. Dodatkowo przy zakupie podłogi wraz z montażem cena może spaść nawet o 12%.

Nie każdy materiał na posadzkę musi być drogi. Trwałe i odporne drewno egzotyczne możemy kupić za niewysoką cenę – 50 zł za m2 - np. w postaci tzw. parkietu przemysłowego. Nowoczesną posadzkę żywiczną kupimy za cenę od 15 do 100 zł za m2.

Ściany

Najtańszym sposobem wykończenia ścian jest ich pomalowanie. Litr farby białej można kupić już za 8 zł, natomiast kolorowej za 50 zł. Aby zaoszczędzić, malowanie można wykonać samodzielnie. Wynajęcie fachowca to koszt od 2 do 8 zł za m2.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na tapetę, zapłacimy za m2 10 zł – tapeta papierowa, 14 zł – winylowa, 16 zł – flizelinowa, 17 zł – z włókna szklanego. Robocizna będzie nas kosztowała 8zł za m2 w przypadku czystych ścian, a 18 zł za m2, gdy trzeba oczyścić, wyrównać i wykonać podkład na powierzchni ścian.

Łazienka

Koszt urządzeń do małej łazienki może się zamknąć w 1000 zł, zwłaszcza gdy zrezygnujemy z armatury znanych marek. Tanie płytki możemy kupić za cenę od 20 zł do 100 zł za m2. Za ich ułożenie zapłacimy od 35 do 50 zł za m2. Jeśli natomiast chcemy mieć łazienkę nowoczesną, musimy liczyć się z kosztem nawet 10 000 zł.

Kuchnia

Komplet szafek z oferty supermarketów budowlanych możemy kupić już od kilkuset złotych, a niedrogi zestaw AGD – zlewozmywak, lodówka i kuchenka – kupimy już za 2500 zł. Wliczając ułożenie płytek i malowanie ścian, można urządzić kuchnie już za około 5 000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na meble na wymiar i postawimy na wysokiej jakości sprzęt AGD, wtedy nasza kuchnia w nowoczesnym wydaniu może kosztować od 10 000  do 15 000 zł.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam