Obracanie ekranu nie działa - jak naprawić telefon?

2015-05-22 16:47:22

Mnogość zaawansowanych technologii i funkcji oferowanych przez smartfony sprawia, że w pewnym momencie coś może zawieść. Jednym ze stosunkowo często pojawiających się problemów jest brak możliwości obracania ekranu. Jak to naprawić samemu?

Obracanie ekranu to wygodna funkcja, która pozwala dostosować pozycję ekranu do sposobu, w jaki trzymamy telefon, lub do aplikacji, która wymaga danego położenia do wygodnej obsługi. Za działanie tej funkcji odpowiada czujnik ruchu, czyli wbudowany w smartfon akcelerometr. Przez awarię tego elementu lub przez błędy w oprogramowaniu może dojść do sytuacji, w której ekran utkwi na stałe w jednej pozycji lub będzie niepoprawnie odczytywał położenie telefonu.

Ustawienia smartfona

Jeśli obracanie ekranu nie działa, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy odpowiednia funkcja jest włączona. Można to zrobić przez wybór odpowiedniej opcji z paska górnego i szybkich ustawień lub przechodząc do menu telefonu i ustawień wyświetlacza. Gdy już upewnimy się, że funkcja jest włączona, ale nie działa prawidłowo, możemy przejść do kolejnych kroków.

Programy diagnostyczne

Po wykryciu problemu najważniejsze będzie określenie, co jest ich powodem. Pomocne w tym celu mogą okazać się programy diagnostyczne, analizujące pracę akcelerometru. Jeśli okaże się, że ten element działa poprawnie, będziemy mieli pewność, że powodem awarii są błędy systemowe.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Twardy reset lub przywrócenie ustawień fabrycznych w większości przypadków rozwiązuje problem błędów systemowych. W ty przypadku należy jednak pamiętać, że z pamięci smartfona usunięte zostaną wszelkie zbędne (z punktu widzenia systemu) dane, a więc nasze pliki, ustawienia, konta itp.

Menu serwisowe

Błędy związane z ustawieniami systemu i poszczególnych podzespołów można rozwiązać również poprzez menu serwisowe, które standardowo jest ukryte przed użytkownikami, jednak można je wywołać odpowiednim kodem zależnym od producenta. Niestety korzystanie z menu serwisowego wiąże się z dużym ryzykiem i wymaga odpowiedniej wiedzy, bez której możemy doprowadzić do jeszcze większych problemów.

Naprawa serwisowa

Jeśli żadne z powyższych działań nie rozwiąże awarii, ostatnim rozwiązaniem pozostaje oddanie urządzenia na naprawę gwarancyjną lub pogwarancyjną. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto pamiętać, że serwis prawdopodobnie przywróci fabryczne ustawienia telefonu, w związku z czym lepiej odpowiednio wcześniej stworzyć kopie niezbędnych danych.

Arkadiusz Wojciechowski