Czy telefon na Windows Phone potrzebuje antywirusa?

2015-05-20 14:47:23

Bezpieczeństwo danych i rosnące zagrożenie ze strony ceberprzestępców to tematy z miesiąca na miesiąc coraz bardziej interesujące użytkowników smartfonów. W niektórych przypadkach można jednak spać spokojnie, nawet bez antywirusa. Czy jest tak w przypadku telefonów z systemem Windows Phone?

W obecnych czasach smartfony osiągnęły rangę najprzydatniejszych gadżetów w życiu codziennym. Niestety ogromna popularność i wszystkie pozytywne cechy tych urządzeń pociągają za sobą równie duże zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Kradzież danych ze smartfona może oznaczać dla jednych ogromne kłopoty finansowe, a dla innych duże zyski. To sprawia, że warto na wszelkie sposoby zwiększać bezpieczeństwo danych i możliwie najlepiej chronić system przed osobami niepożądanymi i wirusami.

Niepokojące statystyki

Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania antywirusowego zgodnie podkreślają, że smartfony coraz częściej stają się celem ataków cyberprzestępców, a liczba ataków i nowo pojawiających się wirusów rośnie z miesiąca na miesiąc. Na tego typu zagrożenia najbardziej narażeni są użytkownicy telefonów z systemem Android, co nie powinno dziwić, choćby ze względu na popularność i dział w rynku OS-a Google. Na końcu zestawienia, co w tym przypadku oznacza największe bezpieczeństwo, znaleźć można natomiast smartfony działające pod kontrolą Windows Phone.

Troska o bezpieczeństwo

Urządzania oparte na Androidzie wymagają ciągłej troski o bezpieczeństwo i zaangażowania w tę kwestię użytkowników. W sklepie Play znaleźć można dziesiątki różnego rodzaju programów antywirusowych, a mimo wszystko to właśnie ten system jest najbardziej podatny na zagrożenia. W głównej mierze wynika to z faktu otwartości Androida. Programowaniem aplikacji i umieszczaniem ich w sklepie może zająć się praktycznie każdy, a systemy bezpieczeństwa nie są w stanie wychwycić wszystkich nieprawidłowości. Systemy zamknięte, na czele w Windowsem, są dalekie od takich problemów.

Windows bez antywirusa

Programiści Microsoftu od lat dbają o bezpieczeństwo komputerów, więc posiadają największe doświadczenie w ochronie przed cyberatakami. Stosowane przez nich zabezpieczenia w połączeniu z zamkniętym systemem sprawiają, że użytkownicy smartfonów z Windowsem nie muszą przejmować się wirusami, a co za tym idzie, mogą zapomnieć o antywirusach. Sytuacja taka nie będzie na pewno trwała wiecznie i w pewnym momencie zabezpieczenia zostaną złamane, jednak na chwilę obecną to właśnie Windows Phone jest systemem najbezpieczniejszym.

Arkadiusz Wojciechowski