Lumia działa za wolno? Zresetuj ją!

2015-05-21 17:47:23

Wadą wielu smartfonów, w tym Lumii, jest ich powolne działanie, zauważalne szczególnie przy dużym obciążeniu i postępujące wraz z okresem użytkowania urządzenia. Rozwiązaniem problemu może okazać się reset telefonu.

Wraz z rosnącym czasem użytkowania smartfona, w jego pamięci gromadzone są kolejne pliki i dane, które mogą obciążać system i poszczególne podzespoły urządzenia. W efekcie wydajność telefonu spada, aplikacje ładują się znacznie dłużej, a nierzadko sam system zaczyna zachowywać się w dość nieoczekiwany sposób. Na szczęście w większości przypadków problem ten można rozwiązać samodzielnie. Na przykładzie telefonów z serii Lumia radzimy, jak to zrobić.

Ponowne uruchomienie

Pierwszym krokiem, który może pomóc szczególnie w przypadku błędów systemowych, będzie ponowne uruchomienie Lumii. Aby cały proces przebiegł bez przeszkód, powinniśmy zadbać o odpowiednie naładowanie baterii (minimum 20 minut przy podłączonej ładowarce). Następnie należy nacisnąć kombinację klawiszy: zasilanie i zmniejszanie głośności ("-"), po czym przytrzymać ją od 10 do 15 sekund. W efekcie telefon zgaśnie i uruchomi się ponownie. Jeśli występujący wcześniej problem będzie się powtarzał, konieczne może okazać się zresetowanie urządzenia.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Zresetowanie telefonu doprowadzi do przywrócenia ustawień fabrycznych, co wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszystkie dane zapisane na smartfonie zostaną utracone, a po jego ponownym uruchomieniu naszym oczom ukaże się czysty Windows, bez dodatkowych aplikacji, ustawień kont, haseł czy też bez plików i multimediów. W ten sposób telefon automatycznie wyczyści system, co powinno sprawić, że jego działanie stanie się płynniejsze i pozbawione błędów nabytych podczas jego wcześniejszego użytkowania.

Reset automatyczny

W przypadku telefonów z serii Lumia możemy dokonać resetu na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga przejścia do ustawień urządzenia, wyboru zakładki "Informacje" i opcji "Zresetuj telefon". Jeśli jedynym problemem jest wolne działanie systemu lub chęć szybkiego pozbycia się zgromadzonych na telefonie danych, opcja ta będzie najlepszym i najszybszym rozwiązaniem.

Reset ręczny

Jeśli nasz telefon boryka się z poważniejszymi problemami i błędami i nie daje nam możliwości przejścia do menu ustawień telefonu, resetu możemy dokonać ręcznie. Wymaga to wciśnięcia i przytrzymania kombinacji klawiszy zasilania i "-", a po odczuciu wibracji ponownego wciśnięcia przycisku "-".  Gdy na ekranie wyświetli się wykrzyknik, należy wciskać odpowiednio: "+", "-", zasilanie, "-". Telefon w ten sposób uruchomi się ponownie i przywróci ustawienia fabryczne.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam