Marża, prowizja, oprocentowanie - jak wybrać najlepszy kredyt?

2015-05-21 12:57:12

Każdego dnia widujemy wiele ogłoszeń zachęcających do wzięcia kredytu. Banki kuszą niską marżą, ofertami bez prowizji i ekspresową wypłatą pieniędzy. Czy te oferty faktycznie się od siebie różnią? Jak wybrać najkorzystniejszą pożyczkę i nie zwariować przy porównywaniu różnych propozycji?

Z punktu widzenia klienta najkorzystniejsza oferta kredytowa powinna być jak najtańsza. Gdy przyglądamy się bliżej propozycjom kredytowym banków, trudno jednak wywnioskować, która opcja będzie najlepsza. Problem pojawia się szczególnie wówczas, gdy otrzymujemy propozycje z prowizją i bez czy z obniżoną marżą lub standardową. Na co tak naprawdę zwracać uwagę przy wyborze kredytu?

Decyduje ilość rat

Przede wszystkim konieczne jest oszacowanie zdolności kredytowej, ale również ustalenie czasu, na jaki zostaje zaciągnięty kredyt. Co innego opłaca się w krótkoterminowej perspektywie, a co innego przy kredycie na 30 lat bez preferencji co do wcześniejszej spłaty.

Kiedy lepsze niższe oprocentowanie?

Generalnie, jeśli nie zamierzamy nadpłacać kredytu, ani w całości spłacić go na przykład po 5 latach, szukajmy oferty z jak najniższym oprocentowaniem. Często propozycje z niską marżą wiążą się z koniecznością zapłacenia wysokiej prowizji na start. Wiele osób od razu odrzuca tą opcję, uznając ją za drogą i pozbawioną sensu. W perspektywie 20 lub 30 lat zapłacenie kilku tysięcy złotych prowizji w zamian za niższe oprocentowanie zadłużenia może mieć jednak sens.

Kiedy lepsza niższa prowizja?

Dla osób, które mają w perspektywie szybką spłatę zobowiązania z reguły zawsze korzystniej będzie poszukać oferty bez prowizji. Wyższa marża, a więc i oprocentowanie, w ciągu przykładowych 3 lub 5 lat nie będzie aż tak odczuwalna. Gdy zechcemy spłacić w całości kredyt po takim czasie nie będziemy za to stratni o wysokość prowizji.

Porównuj przez Internet

Mnogość ofert kredytowych, które z pozoru niewiele się od siebie różnią, może przyprawić o zawrót głowy. Najlepiej więc na spokojnie rozpisać sobie koszty kredytu i porównywać się w określonej perspektywie czasowej, która uwzględnia nasze preferencje co do ewentualnej wcześniejszej spłaty. Bardzo pomocnym narzędziem jest porównywarka kredytowa, która pozwoli wyszukać propozycje o danych parametrach i porównać je ze sobą w łatwy i przejrzysty sposób.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam