Faktura VAT po angielsku - jak wystawić?

2015-05-27 14:36:22

W toku prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy często nawiązują współpracę z zagranicznymi kontrahentami. W takich sytuacjach konieczne może okazać się wystawienie faktury w obcym języku, np. angielskim. Jak to zrobić, by nie mieć problemów z fiskusem?

Zgodnie z przepisami podmioty gospodarcze mają obowiązek wystawiania faktur w języku polskim tylko w przypadku konsumentów i instytucji lub jednostek działających w szeroko rozumianym sektorze publicznym.

Co na to fiskus?

Współpraca z zagranicznymi kontrahentami daje nam więc pewną dowolność w używaniu języka dla dokumentów księgowych. Wystawienie faktury VAT po angielsku nie będzie problemem, jednak w drodze kontroli podatkowej urząd skarbowy może zobowiązać nas do dostarczenia tłumaczenia takiego dokumentu.

Jak wystawić fakturę?

W obecnych czasach wystawianie faktur, nawet w języku polskim, odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednich programów komputerowych. Nie inaczej jest w przypadku obcojęzycznych odpowiedników.

Na rynku znajdziemy aplikacje, zarówno płatne, jak i darmowe, które pozwalają z łatwością wystawić fakturę w języku angielskim, nawet bez konieczności znajomości tego języka. Warto bowiem zaznaczyć, że założenia prawa podatkowego na rynku polskim i brytyjskim są podobne, a faktura powinna posiadać te same dane.

Problematyczną kwestią może być tylko waluta na fakturze, jednak większość programów posiada odpowiednie rozwiązania, pozwalające wykorzystać kursy walut z danego dnia i automatycznie dokonać przeliczenia kwot transakcji.

Jaki program wybrać?

Zasady działania wszystkich programów do wystawiania faktur są niezwykle podobne, dlatego przy wyborze warto kierować się ceną, dodatkowymi możliwościami czy prostotą interfejsu.

Wśród popularnych rozwiązań należy wymienić program INVOICER, oferujący możliwość wystawiania faktur w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także posiadający szereg dodatkowych funkcji, łącznie z bazami towarów, usług czy kontrahentów.

Dużą prostotą użytkowania może się natomiast pochwalić program Faktura VAT 2015, który poza możliwością fakturowania znacznie ułatwia organizację pracy w zakresie księgowości i administracji.

W sieci dostępnych jest jednak o wiele więcej rozwiązań, przy czym większość z nich oferowana jest też w wersjach testowych, które znacznie ułatwią dokonanie wyboru.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam