Prowadzę działalność i pracuję na etat - co ze składkami?

2015-05-15 16:41:48

Pracujesz na etat, jednak zdecydowałeś się również dodatkowo założyć działalność gospodarczą? Możesz być zmuszonym płacić składki ZUS dwa razy!

Prowadząc własny biznes, możesz zdecydować się podjąć pracę na etacie. Będąc zatrudnionym, możesz zdecydować się na założenie firmy. Pamiętać jednak należy, że może mieć to wpływ na wysokość odprowadzanych składek ZUS.

Ubezpieczenie społeczne

Jeśli przedsiębiorca zatrudniony jest na etacie, nie musi odprowadzać składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z dwóch tytułów - tzn. prowadzenia działalności i umowy o pracę.

Warunkiem jest jednak to, aby wynagrodzenie, jakie otrzymuje w ramach pracy na etat, nie było niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W takiej sytuacji składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane są jedynie od wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Jeśli jednak wynagrodzenie ze stosunku pracy jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, wówczas przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS na ubezpieczenie społeczne z obu źródeł dochodu. Zarówno z tytułu prowadzonej działalności, jak i pracy na etacie.

Ubezpieczenie zdrowotne

Niestety w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego sytuacja kształtuje się odmiennie. Osoba prowadząca działalność i równocześnie pracująca na etacie ma obowiązek opłacania składek z obu tytułów - zarówno prowadzenia firmy, jak i stosunku pracy. Nie ma znaczenia wysokość dochodów.

Obecnie składka ZUS na ubezpieczenie wynosi 279,41 zł. Należy ją uiszczać razy dwa, każdego miesiąca.

Podsumowując - jeśli z tytułu etatu wysokość naszej pensji stanowi co najmniej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce, to w ramach działalności należy opłacić jedynie składkę ZUS na ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne należy tymczasem opłacać podwójnie. Bez względu na wysokość przychodu.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam