Aktywacja karty do bankomatu przez Internet

2015-05-29 11:56:45

W sytuacji, kiedy naszymi finansami zarządzamy za pośrednictwem konta osobistego, karta debetowa staje się koniecznym elementem zawartości naszego portfela. By z niej korzystać, wcześniej musimy ją jednak aktywować. Sprawdź, jak zrobić to przez Internet.

Gdyby zajrzeć do portfela, praktycznie każdy z pracujących Polaków posiada w nim co najmniej jedną kartę debetową, a często także i karty kredytowe. Plastikowe pieniądze nie tylko dają nam poczucie swobody w zarządzaniu naszymi finansami i umożliwiają nam również wypłaty z dowolnego bankomatu (w przypadku „obcego” bankomatu czasem wypłata może wiązać się z prowizją) i o dowolnej porze dnia i nocy. A zatem koniec z meczącymi kolejkami do kasy bankowej i długim oczekiwaniem na pobranie gotówki z konta w okienku kasowym.

Kiedy dojdzie karta?

Z chwilą, kiedy założymy konto, najczęściej po kilku dniach – do dwóch tygodni - pocztą otrzymujemy kartę debetową, czyli kartę do naszego osobistego konta bankowego. Kolejnym listem otrzymamy zaś kod PIN. Przesłanie obu przedmiotów oddzielnymi przesyłkami jest zabiegiem zabezpieczającym przed dostaniem się zarówno karty, jak i PIN-u do niej w niepowołane ręce.

Sprawdź też: Jak aktywować kartę w PKO BP?

Aktywacja karty

By móc korzystać z karty konieczna jest jej uprzednia aktywacja. I do wyboru mamy kilka opcji aktywacji:

  • w bankomacie - poprzez dokonanie transakcji z użyciem kodu PIN (np. wypłaty pieniędzy).
  • w sklepie, płacąc za zakupy (ale nie zbliżeniowo),
  • na infolinii banku,
  • przez Internet.

Poszczególne banki mogą udostępniać wszystkie cztery możliwości aktywacji karty bądź tylko wybrane z nich.

Aktywacja karty przez Internet

Coraz częściej banki oferują swoim klientom internetowe aktywowanie karty debetowej. Sama aktywacja jest procesem prostym i niewymagającym ani dużej ilości wolnego czasu, ani też specjalnych umiejętności.

Wystarczy wejść na stronę swojego banku, czyli banku, w którym posiadamy konto i kartę, a następnie zalogować się do serwisu. W panelu użytkownika wystarczy już tylko wejść w zakładkę „Karty”, wybrać tę, którą chcemy aktywować (karta debetowa, karta kredytowa) i nacisnąć przycisk „Aktywuj”. Najczęściej zakończeniem procesu aktywacji jest SMS, który otrzymujemy w celu jej potwierdzenia operacji.

Samo aktywowanie karty poprzez Internet umożliwia jej uruchomienie w dowolnym momencie i o dowolnej porze. Dodatkowy SMS z potwierdzeniem transakcji jest też zabezpieczeniem przed aktywowaniem karty przez nieupoważnione do tego osoby.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam