Kiedy dojdzie karta z banku?

2015-05-29 16:58:35

Już kilka dni temu podpisałeś z bankiem umowę o prowadzenie konta bankowego, a karta nadal do Ciebie nie dotarła? Sprawdź, ile czasu przyjdzie Ci jeszcze poczekać.

Karty debetowe są swego rodzaju furtką do pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym. Niestety, rzadko które banki umożliwiają klientom uzyskanie karty od ręki. A nawet jeśli bank oferuje taką możliwość (np. Alior Bank, niektóre banki spółdzielcze), to będzie to karta niespersonalizowana (bez wytłoczonego na niej imienia i nazwiska właściciela konta i karty) oraz ważna nie kilak lat, a zaledwie rok.

Proces oczekiwania na dostarczenie standardowej karty debetowej (imiennej) może trwać nawet kilkanaście dni. Od czego to zależy? Głównie od sprawności pracy poczty, bo to za jej pośrednictwem przesyłka dotrze do adresata, ale i od sposobu wnioskowania o otwarcie konta i wydanie karty.

Dłuższe oczekiwania na kartę w bankach internetowych

Co prawda banki oferujące swoim klientom obsługę stricte elektroniczną (online) za pośrednictwem sieci, uznawane są przez klientów za działające sprawniej w porównaniu do tradycyjnej konkurencji, to jednak z racji specyficznych procedur bankowych proces otrzymania karty czy podpisania umowy o świadczenie usług może być rozciągnięte w czasie. Dlaczego?

Z racji tego, że bank skupiający się na działalności online nie posiada placówek stacjonarnych umowa o świadczenie usług może zostać podpisana w dwojaki sposób:

  • potwierdzając swoją tożsamość poprzez przelew z innego rachunku bankowego, należącego do osoby zakładającej konto w nowym banku,
  • poprzez podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera.

W przypadku sposobu drugiego klient podpisuje dostarczone dwa egzemplarze umowy, a następnie jeden z nich przekazuje kurierowi, w celu przekazania z powrotem do banku. Od tego czasu zwykle w przeciągu od tygodnia do dwóch tygodni przyjdzie właścicielowi konta banku czekać na kartę do bankomatu. Karta, jak i PIN, przyjdą pocztą w dwóch różnych przesyłach.

Wszystkiemu winna poczta

Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy zapewniani przez bank o kilkudniowym terminie przekazania karty płatniczej, proces ten w zależności od pracy urzędów pocztowych może znacznie się wydłużyć. I tak zastanawiając się, kiedy przyjdzie karta z banku, możemy czekać na nią kilka dni, ale także i dni kilkanaście. Zdarza się bowiem, że w efekcie zagubienia czy pomyłki na sortowni przesyłka z kartą w ogóle nie dociera do odbiorcy lub zostaje doręczona ze znacznym opóźnieniem.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam