Urlop wypoczynkowy po wychowawczym - ile wolnego przysługuje młodej mamie?

2015-05-07 16:20:32

Przebywając na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym, kobieta nie korzysta z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Najczęściej w chwili, gdy pracownicy wychowującej dziecko kończą się przysługujące urlopy rodzicielskie, od razu chcą one zużytkować także przysługujące im - zaległe - wolne dni. Ile wypoczynku należy się młodej mamie?

Często stosowaną praktyką wśród pracownic wychowujących dzieci jest składanie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub/i wychowawczego. W przypadku otrzymania takiego wniosku pracodawca nie może go odrzucić, jeśli korzystanie z urlopu ma nastąpić od razu po zakończeniu urlopów rodzicielskich. Młoda mama ma prawo wykorzystać cały przysługujący jej urlop wypoczynkowy, ten bieżący i zaległy.

Przypomnijmy przy tym, że maksymalna długość urlopu wychowawczego wynosi obecnie trzy lata. Okres ten można podzielić na maksymalnie pięć części. Młoda mama urlop może wykorzystać do ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Urlop a staż pracy

Niestety obliczanie długości urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownicy po urodzeniu dziecka i przebywaniu na urlopach rodzicielskich, nie jest proste. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. 

Głównym czynnikiem wpływającym na wymiar przysługującego młodej mamie urlopu jest jej staż pracy:

  • W przypadku, gdy staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, pracownicy należy się 20 dni urlopu.
  • W sytuacji, gdy kobieta ma przepracowanych więcej niż 10 lat, wymiar należnego jej urlopu wypoczynkowego wynosi aż 26 dni.

Urlop wypoczynkowy a wychowawczy

Obliczanie należnego urlopu wypoczynkowego po wykorzystanym urlopie wychowawczym zależy także od dwóch dodatkowych czynników. Przede wszystkim od tego, czy urlop wychowawczy został rozpoczęty i zakończony w tym samym roku, a także od tego, czy kobieta zdążyła wykorzystać jakąś część z bieżącego urlopu wypoczynkowego, zanim przeszła na urlop wychowawczy.

Są to bardzo ważne kwestie, ponieważ zadaniem pracodawcy jest zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym kobieta wraca po urlopie wychowawczym do pracy. Młode mamy muszą pamiętać, że urlop wypoczynkowy nie należy się za czas, w którym przebywały one na urlopie wychowawczym.

Czy stosuje się urlop proporcjonalny?

W przypadku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim nie stosuje się przepisów o urlopie proporcjonalnym po okresie niewykonywania pracy. Urlop macierzyński oraz pozostałe urlopy, np. urlop rodzicielski, nie są bowiem okresami wymienionymi w tym artykule, skutkującymi obniżeniem urlopu wypoczynkowego, jeśli trwają co najmniej miesiąc. Również fakt, że pracownica wnioskuje o urlop wychowawczy, nie wpływa na jej uprawnienia urlopowe przed korzystaniem z tego urlopu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam