Godziny sesji ELIXIR w Banku Pekao SA

2015-05-15 08:45:36

Za pośrednictwem Elixiru, czyli Elektronicznego Systemu Rozliczeniowego, pieniądze szybko docierają od nadawcy do adresata. By jednak wiedzieć, kiedy środki pojawią się na koncie odbiorcy, trzeba znać godziny sesji wychodzących i przychodzących banków biorących udział w realizacji przelewu. Kiedy sesje trwają w Banku Pekao SA?

Transakcje bezgotówkowe zyskują coraz więcej zwolenników, ponieważ odbywają się szybko, bezpiecznie i bez udziału fizycznego pieniądza. Nie ma potrzeby nosić przy sobie gotówki, aby dostarczyć ją do adresata. Transakcje gotówkowe mogą sprawiać wiele kłopotów, traci się czas, nie są też bezpieczne. O wiele łatwiej można dokonać przelewu bankowego.

Im szybciej – tym lepiej

Dla wielu osób przy tego rodzaju transakcjach finansowych najważniejszy jest czas. Termin dokonania transakcji często decyduje o podpisaniu istotnego kontraktu czy też zapłaty kolejnej raty ważnego zobowiązania finansowego. Szybkość dokonania przelewu zależy jednak od systemu, w którym zostanie on zrealizowany, godzin sesji wychodzących banku nadawcy i przychodzących banku odbiorcy, a także dnia tygodnia.

Kilka słów o historii przelewów

Jeszcze nie tak dawno temu możliwości dokonania przelewu były dość ograniczone i odbywały się jedynie z wykorzystaniem dokumentów papierowych oraz systemu rozliczeniowego Sybir. Warto przypomnieć, iż Sybir jest polskim systemem rozliczeniowym opracowanym w celu obsługi rozliczeń międzybankowych, właśnie za pomocą dokumentów papierowych. Rozliczenia w systemie papierowym są bardziej skomplikowane. Czas dostarczenia pieniędzy na konto odbiorców również się wydłuża.

Sprawdź też: Przelewy przez Internet: uwaga na ryzyko podmiany numeru konta

Obecnie bank korzystają przede wszystkim z systemu elektronicznego Elixir, który jest o wiele szybszy, bezpieczniejszy i tańszy od starszego poprzednika.

Ważne sesje bankowe

W funkcjonowaniu systemu Elixir bardzo ważny jest czas sesji, w jakich dokonują się wychodzące i przychodzące rozliczenia. W bankach sesje wychodzące i przychodzące odbywają się w różnych godzinach. Zainteresowani powinni uzyskać w placówkach lub na stronach WWW banków informacje o terminie tych sesji. Od tego, w jakim czasie będziemy realizować nasz przelew, zależy to, kiedy odbiorca otrzyma swoje pieniądze.

Sesje w Banku Pekao SA

Sesje przychodzące, czyli takie, w których bank odnotowuje środki na koncie, odbywają się w Pekao  następujących godzinach:

  • I sesja przychodząca: 11.00,
  • II sesja przychodząca: 15.00,
  • III sesja przychodząca: 17.30.

Sprawdź też: Co robić, gdy przelew nie dotrze do odbiorcy?

Sesje wychodzące to takie, w których Bank Pekao przekazuje zaksięgowane przelewy wychodzące do rozliczenia międzybankowego. W banku tym sesje wychodzące odbywają się w następujących godzinach:

  • I sesja wychodząca: 8.30 (ale dyspozycja musi zostać złożona do 0.01), 
  • II sesja wychodząca: 12.30 (dyspozycja musi zostać złożona do 10.30),
  • III sesja wychodząca: 15.00 (dyspozycja musi zostać złożona najpóźniej do 14.25).

Pamiętajmy, że niecierpliwi, którzy chcą dokonać przelew w trybie przyspieszonym, zawsze mogą skorzystać z przelewów natychmiastowych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam