Niepodpisana karta do konta - czy kasjer może ją zniszczyć?

2015-06-02 16:15:44

Posiadasz niepodpisaną kartę płatniczą? Licz się z ryzykiem jej zatrzymania lub zniszczenia przez sprzedawcę. 

Nie ma chyba osoby, która by obecnie nie posługiwała się jakąś kartą płatniczą. W dzisiejszych czasach w naszych portfelach aż roi się od plastikowych pieniędzy, które umożliwiają nam szybkie i wygodne płacenie, zarówno w sklepach, na stacjach benzynowych, jak i w innych placówkach handlowych i usługowych, a nawet przez Internet.

Obowiązki posiadacza karty

Posiadając jakiekolwiek karty płatnicze, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, które dotyczą ich użytkowania. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie podpisanie karty. W regulaminach wszystkich instytucji finansowych, które wydają karty płatnicze, zawarty jest zapis o konieczności niezwłocznego podpisania karty, zaraz po jej otrzymaniu.

Gdzie podpisać?

Podpis posiadacza karty płatniczej powinien znajdować się na pasku umieszczonym z tyłu karty, a powinien składać się z pełnego imienia i nazwiska posiadacza. Nasz autograf powinien być na tyle czytelny, aby można było jednoznacznie zidentyfikować posiadacza karty. Ponadto podpis powinien być identyczny z tym, który został złożony na umowie rachunku osobistego.

Co z niepodpisaną kartą?

Bardzo często się zdarza, że po otrzymaniu karty wkładamy ją automatycznie do portfela, bez wcześniejszego oznaczenia własnoręcznym podpisem. Niestety taka praktyka może rodzić później wiele problemów, ponieważ w czasie próby zapłacenia taką niepodpisaną kartą, sprzedawca może ją nam zatrzymać lub nawet zniszczyć (choć rzadko kiedy sprzedawcy korzystają z tego przywileju).

Jeżeli sprzedawca ma wątpliwości co do własności niepodpisanej karty, może zażądać okazania dokumentów od klienta, który chce dokonać płatności taką kartą. Jeżeli jednak chcemy uniknąć komplikacji i kłopotów, warto więc pamiętać o podpisywaniu swoich kart. 

Nie wszystkie karty muszą być podpisane

Jedynym przypadkiem, kiedy sprzedawca może zaakceptować niepodpisaną kartę płatniczą (która powinna być w ten sposób oznaczona), jest ta, kiedy jej posiadaczem jest osoba niepełnosprawna, która jest niezdolna do złożenia podpisu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam