Gdzie sprzedać stare marki niemieckie?

2015-06-03 14:12:08

Posiadasz w domu jeszcze stare, niemieckie marki i chcesz je sprzedać? Dowiedz się, czy jeszcze można je jeszcze wymienić na euro. 

Niektórzy Polacy do dnia dzisiejszego posiadają w swoich szufladach stare niemieckie marki (DM). Waluta ta została zastąpiona przez euro 1 stycznia 2012 roku. Od tego czasu euro stało się oficjalnym środkiem płatniczym w Niemczech.

Zamiana starych marek niemieckich na euro

W okresie pierwszych lat funkcjonowania obu walut w Niemczech większość starej waluty została wymieniona na euro, jednak do tej pory wiele osób znajduje na strychach i w skrytkach dawne niemieckie pieniądze. I tu rodzi się pytanie: czy można jeszcze wymienić niemieckie marki na euro, a jeśli tak - to gdzie można tego dokonać?

Marki wymienisz w Bundesbanku

Otóż istnieje taka możliwość. Bundesbank bezpłatnie i bezterminowo wymienia starą niemiecką walutę na europejskie pieniądze. Możemy tego dokonać w każdej filii Bundesbanku lub też w jego głównej siedzibie, która mieści się w Moguncji.

Kurs wymiany jest zawsze ten sam, a wynosi 1 € = 1,95583 DM

Jak dokonać wymiany?

Warto podkreślić, że pieniądze, które chcemy jeszcze wymienić, możemy również wysłać listem, korzystając z usług poczty. Jest to jednakże dość ryzykowne, a bank nie bierze odpowiedzialności za wysyłkę waluty. Najwygodniej jest zatem dokonać takiej transakcji przy okazji pobytu w Niemczech lub też za pośrednictwem znajomych, rodzinny i innych zaufanych nam osób.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam