Test prędkości UPC - jak przeprowadzić?

2015-05-19 14:35:06

Komfortowe korzystanie z Internetu wymaga posiadania optymalnej prędkości łącza. UPC pomaga sprawdzić, jak szybkie jest nasze łącze. Sprawdź, jak przeprowadzić Speed Test.

Podczas korzystania z Internetu bardzo często dochodzi do sytuacji, w której niska prędkość łącza i powolne wczytywanie stron stają się irytujące. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, a niektóre z nich są tylko przejściowe. Dzięki odpowiednim aplikacjom możemy sprawdzić, jaka jest rzeczywista prędkość naszego łącza i czy dostawca wywiązuje się z postanowień umowy.

Speed Test: test prędkości UPC

Na stronie internetowej UPC znaleźć można specjalną internetową aplikację Speed Test, która pozwala określić, z jaką prędkością możemy pobierać i wysyłać dane. Skorzystanie z testu jest całkowicie darmowe i wygodne.

Jedynym zadaniem, jakie musimy wykonać, jest kliknięcie przycisku Rozpocznij test na stronie http://www.upc.pl/internet/poznaj-internet-upc/test-predkosci-lacza/ po czym aplikacja przeprowadzi niezbędne pomiary i wyświetli nam ich wyniki. W celu optymalnego zweryfikowania otrzymanych wartości warto jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Kabel czy połączenie bezprzewodowe?

W obecnych czasach zdecydowana większość osób korzysta z połączeń bezprzewodowych, umożliwianych przez zastosowanie routerów. Może się jednak okazać, że wraz z zastosowaniem routera, osiągane prędkości łącza internetowego są zdecydowanie niższe od tych, jakie dotychczas uzyskiwaliśmy przy połączeniu kablowym.

W celu odzyskania optymalnej prędkości należy odpowiednio zmienić parametry routera lub, gdy jego możliwości są zbyt niskie, zakupić urządzenie, które będzie w stanie poradzić sobie z wysoką prędkością osiąganą przez łącza naszego dostawcy.

Zasięg a pora dnia

Kolejną kwestią, która może wpływać na prędkość łącza, jest zasięg sieci bezprzewodowej. Bardzo często jest on determinowany przez porę dnia i liczbę użytkowników, którzy aktywnie korzystają z sieci. Problem ten dotyczy głównie połączeń 4G LTE. W tym przypadku pomocne mogą okazać się dodatkowe anteny, które podłącza się do modemów i routerów bezprzewodowych. Za pomocą testera prędkości łącza można sprawdzać, czy wprowadzane przez nas zmiany przynoszą rezultaty i na ile są one satysfakcjonujące.  

Arkadiusz Wojciechowski