Kalibracja baterii w smartfonie

2015-05-28 12:18:18

Żywotność baterii w smartfonach i tabletach to problematyczna kwestia i temat wielu dyskusji niezadowolonych użytkowników. Czy istnieje metoda na poprawę wydajności tego elementu?

Wydajność współczesnych smartfonów i tabletów, a także ich poziom zaawansowania technologicznego sprawiają, że coraz częściej są one w stanie zastępować w codziennych sytuacjach komputery i laptopy. Wydawać by się mogło, że wraz z upływem czasu lepsze będą dosłownie wszystkie podzespoły montowane w urządzeniach mobilnych, jednak lata mijają, a problem nadal pozostaje.

By nie ładować codziennie...

Baterie w smartfonach niezwykle rzadko satysfakcjonują użytkowników, gdyż ich wydajność najczęściej zmusza nas do codziennego ładowania akumulatora. Rozwiązaniem problemu wydaje się być kalibracji baterii. Jednak czy to naprawdę działa?

Jak działa kalibracja?

Według wielu użytkowników głównym powodem niskiej wydajności baterii jest nieprawidłowy odczyt poziomu jej naładowania. Uważa się bowiem, że w sytuacji, gdy wskaźnik pokazuje stuprocentowe naładowanie, rzeczywisty stan akumulatora sięga około 90 proc. W ten sposób system zbyt wcześnie wyłącza proces ładowania, nie wykorzystując pełnego potencjału wbudowanego akumulatora. Rozwiązaniem ma być właśnie kalibracja, która poprawi odczyty i tym samym zwiększy żywotność baterii.

Kalibracja baterii: krótki poradnik

Kalibrację baterii można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga ingerencji w zaawansowane ustawienia systemowe i rootowania telefonu, a drugi automatyzuje cały proces przez wykorzystanie odpowiedniej aplikacji. Założeniem każdej metody jest skasowanie pliku systemowego, odpowiedzialnego za odczyty stanu baterii. jego usunięcie ma doprowadzić do sprawniejszego działania akumulatora.

Czy to działa?

Choć zwolenników kalibrowania baterii przybywa, to w rzeczywistości metodę tę należy określić jako swego rodzaju placebo. W rzeczywistości usuwany plik systemowy odpowiada bowiem za monitorowanie zużycia baterii przez poszczególne aplikacje i nie zmienia niczego w skali stanu naładowania. Co więcej, nawet jeśli się go pozbędziemy, przy ponownym uruchomieniu telefonu zostanie on automatycznie utworzony. Kalibrowanie baterii nie pomoże więc w zwiększeniu wydajności akumulatora w naszym smartfonie i tablecie.

Arkadiusz Wojciechowski