Na czym polega dobrodziejstwo inwentarza?

2015-04-30 12:08:52

Przyjęcie spadku zawsze wiąże się z określonymi konsekwencjami, również spłaty ewentualnych długów spadkodawcy. Warto więc wiedzieć, na czym polega przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i czy jest to korzystny sposób dla spadkobierców.

Prawo spadkowe jest dla wielu osób skomplikowane. Często powołani do spadku nie mają pojęcia, jak się zachować, co robić. Nie są świadomi swoich praw i obowiązków. Cieszą się z przysługującego im spadku, bojąc się jednocześnie o przejęcie długów zmarłego. Na szczęście to ryzyko można wyeliminować.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe zmarłego do wysokości określonego inwentarza stanu spadkowego.

Bezpośrednie przyjęcie spadku

Jeżeli spadkobierca zdecydował się na przyjęcie spadku ze wszystkimi tego konsekwencjami, musi liczyć się z ryzykiem wzięcia odpowiedzialności za długi zmarłego.

Niestety, wielu dziedziczących nie ma dostatecznej wiedzy na temat prawa spadkowego, dlatego później spotykają się z przykrymi niespodziankami. Zdarza się bowiem, że długi przewyższają majątek spadkowy i wówczas to oni sami mają obowiązek je spłacić.

Przed wyrażeniem zgody na odziedziczenie majątku warto najpierw zasięgnąć opinii prawnika. Tak jest po prostu bezpieczniej.

Spadek można odrzucić

Oczywiście spadkobierca nie musi korzystać z przysługującego mu spadku i może w określonym terminie z niego zrezygnować, ale dobrze jest najpierw dokładnie zbadać sprawę.

Na odrzucenie spadku powołany do niego ma 6 miesięcy od daty, gdy dowiedział się o nim.

Pamiętać jednak należy, żeby nie mylić odrzucenia spadku, które może nastąpić po śmierci spadkodawcy, od zrzeczenia się dziedziczenia.

Co oznacza zrzeczenie się z dziedziczenia?

Zrzeczenie się dziedziczenia spadku sporządzone jest w formie umowy notarialnej, która zawarta jest przez ustawowego spadkobiercę ze spadkodawcą jeszcze za jego życia. Krótko mówiąc, polega to na umowie stron, w której spadkobierca świadomie rezygnuje ze spadku.

Trzeba pamiętać, że w tej sytuacji praw do spadku osoba zrzekająca się ich pozbawia również swoje dzieci, a nawet wnuki. Właśnie dlatego taką decyzję warto przemyśleć - jak również decyzję o odrzuceniu spadku.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Wydaje się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na czym polega ta metoda? Otóż spadkodawca przejmuje ewentualne długi zmarłego tylko do równowartości majątku spadkowego. Jeżeli są wyższe, to spadkobierca już za to nie odpowiada. Jeśli natomiast po uregulowaniu długów jeszcze coś z tego majątku pozostanie, przechodzi na własność dziedziczącego.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam