Jak działa skaner kodów QR?

2015-05-18 12:57:16

Czy wiesz już, na jakiej zasadzie działa skaner kodów QR? Jeśli nie, odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Kody QR służą do kodowania znaków. Różnica między QR a kodem kreskowym jest taka, że ten pierwszy jest dwuwymiarowy. Pierwotnie przeznaczone dla transportu i przemysłu kody QR są obecnie stosowane w wielu branżach. Największą popularnością cieszą się obecnie w reklamie. Aby je odczytać, wystarczy mieć komputer z kamerą albo telefon wyposażony w aparat i aplikację odczytującą.

Co można zapisać w kodzie QR?

Kody QR służą do zapisywania różnych informacji. Pozwalają na kodowanie nie tylko cyfr i liter, ale również symboli. Kody powstają w różnych formatach: adres internetowy, dane adresowe, e-mail, SMS, tekst, numer telefonu czy pozycja geograficzna. Kody służą do komunikowania się na różne sposoby. To, że są tak popularne w reklamie, wynika stąd, że kod QR może przenosić mnóstwo danych (więcej niż zwykły kod kreskowy).

Generowanie kodów

Co ciekawe, każdy może sam wygenerować kod QR. Do tego celu wystarczy darmowy generator. Przykładem jest GoQR. Dzięki takiemu kodowi możemy np. zapisać nasz numer telefonu, wydrukować zakodowany i umieścić go na koszulce.

Odczytywanie kodów

Aby odczytać kod QR, potrzebny jest odpowiedni skaner. Skanerem w tym przypadku jest najczęściej telefon komórkowy, komputer lub tablet. Każde z tych urządzeń musi być wyposażone w kamerę albo aparat, aby móc odczytać kod. Można powiedzieć, że jest to warunek wstępny.

Kolejny wymóg to posiadanie odpowiedniej aplikacji dekodującej. W przypadku telefonów takie skanujące aplikacje znaleźć można w sklepach  (np. AppStore lub Android Market). Jeśli chodzi o komputery, to aplikacje dostosowane do nich znajdziemy bez problemu w sieci na stronach z programami użytkowymi.  

Problemy z odczytywaniem

Trzeba jednocześnie pamiętać, że nie każde oprogramowanie, jakie zainstalujemy, jest w stanie odczytać wszystkie formaty kodowania. Niektóre mogą mieć problemy z rzadziej używanymi formatami. Ogólnie jednak aplikacje są w tej materii wszechstronne i pozwalają na swobodne działanie.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam