Pieniądz elektroniczny - jak działa?

2015-05-04 11:36:09

Pieniądze elektroniczne już nie są – jak mówiono jeszcze do niedawna – niszowym obszarem na rynku płatności. Nadal jednak częściej posługujemy się gotówką.

Od dawna banki starają się zwiększyć zainteresowanie klientów wirtualnym pieniądzem oraz płatnościami bezgotówkowymi. Coraz więcej konsumentów daje się do tego typu płatności przekonać, choć nadal prawie 2/3 transakcji finansowych odbywa się przy użyciu gotówki.

Transakcje bezgotówkowe a gotówkowe

Transakcje gotówkowe odbywają się za pomocą fizycznego pieniądza. Wybieramy środki z bankomatu i płacimy gotówką za produkty lub usługi. W wielu przypadkach za pobranie pieniędzy z bankomatu trzeba zapłacić prowizję. Za transakcje bezgotówkowe, dokonywane przy użyciu kart płatniczych, prowizje również są pobierane, ale nie od osoby płacącej, a od sprzedawcy. Teoretycznie więc klient nie powinien odczuć różnicy, w praktyce koszty transakcji bezgotówkowych są odbierane przez sprzedających od konsumentów poprzez ogólne podnoszenie cen towarów i usług.

Płatności plastikami

Płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych to bardzo prosty i wygodny sposób na regulowanie swoich zobowiązań, choćby z uwagi na fakt, że nie trzeba nosić przy sobie gotówki, by opłacać rachunki czy przelewać pieniądze na konta wierzycieli. Nie trzeba wystawać przed kasami w bankach, aby wypłacić pieniądze, ponieważ można to zrobić w bankomatach, a nawet w niektórych kasach sklepowych.

Jeśli chodzi o karty płatnicze, to mamy do dyspozycji m.in. karty debetowe, wydawane do kont osobistych, oraz karty kredytowe, za pośrednictwem których można zaciągać w bankach kredyty (oczywiście do określonego przez bank limitu). Aby móc korzystać z kart kredytowych, należy dokładnie zapoznać się z zasadami posługiwania się nimi, ponieważ nie stosując się do tych zasad, można bardzo szybko popaść w kłopoty finansowe. Przede wszystkim warto rozliczać się w wyznaczonych przez banki terminach bezodsetkowych - w ten sposób unikniemy oprocentowania. Kartami można również płacić za zakupy internetowe.

Mniejsze zainteresowanie kartami kredytowymi

Niestety dla banków, o wiele większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się karty debetowe. Kart kredytowych jest zdecydowanie mniej, a banki chcą to zmienić. Jednym z pomysłów jest przywrócenie kart bankomatowych, którymi bank BZ WBK ma zamiar skłonić klientów do sięgnięcia również po karty kredytowe. Czy bankowi uda się zrealizować to zamierzenie, nie wiadomo. Pomysłów na zainteresowanie klientów transakcjami bezgotówkowymi i elektronicznym pieniądzem jest wiele.

Cyfrowy odpowiednik gotówki

Elektroniczne pieniądze zwane są również cyfrowym odpowiednikiem gotówki. W zasadzie trudno już dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie, przede wszystkim przedsiębiorstw, bez transakcji bezgotówkowych. Wielu klientów indywidualnych też już nie wyobraża sobie życia bez Internetu, kart płatniczych, bankomatów i elektronicznych transakcji. Samo działanie pieniądza elektronicznego opiera się na zasadzie przedpłacenia.

A może bitcoin?

Bitcoin, czyli jednak z popularniejszych kryptowalut, to nowy rodzaj pieniądza. Działa na zasadzie open source, czyli otwartego oprogramowania. To projekt dla wszystkich. Nikt nie jest właścicielem bitcoina, to forma pieniądza działająca na innych zasadach - ponieważ nie posiada swojej wersji fizycznej. Bitcoin wszedł już na giełdę i można dzięki niemu całkiem nieźle zarobić. Choć cieszy się coraz większym zainteresowaniem, to jednak niechętne mu są same banki, o czym świadczą kontrowersje wokół zamykania rachunków klientów handlujących tą walutą, o czym można przeczytać w tym artykule.

Renata Grochowska